ମେଡିକାଲ ବିଲ

                                                                                                 ସୌମ୍ୟା ପରିଡ଼ା

 

ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥାଏ। ସେତେବେଳେ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟର ମୂଲ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଟଙ୍କା ଥାଏ। ସବୁ ଶନିବାର ଓ ରବିବାର ଦୁଇ ଦିନ ଓଡ଼ିଶୀ ନାଚ ଶିଖିବାକୁ ମୋ ଘରଠୁ ମୁଁ ତିନି କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ନାଚ ସ୍କୁଲକୁ ସାଇକେଲରେ ଏକୁଟିଆ ଯାଏ। ଏବେ ବି ମୋର ମନେ ଅଛି, ସେ ଦୁଇ ଦିନ ଯାକ ମତେ ଘରୁ ୫-୫ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ ଦିଟା ମିଳେ। ଯାହାକୁ ମୁଁ ମୋର ପଟା ବାଇଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଖାତାରେ ପୂରାଇ ରଖେ। ନାଚ ଶିଖି ଫେରିବା ବାଟରେ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ପିଏ। ମୁଁ ଯେତେବେଳେ ନୂଆନୂଆ କଲେଜ ଗଲି, ସପ୍ତାହର ସେ ଦୁଇଦିନିଆ ଅଭ୍ୟାସଟା ମୋର ବଢିଗଲା। ପ୍ଲସ ଥ୍ରୀ ପଢିଲା ବେଳକୁ ମୋର ସେ ଅଭ୍ୟାସଟା ନିତିଦିନିଆ କାମରେ ପରିଣତ ହେଲା। ଖରା ଦିନ ହେଉ କି ଶୀତ ଦିନ, ସନ୍ଧ୍ୟା ହେଲେ ମୁଁ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ମଗେଇ ପିଏ। ଏମିତି ବର୍ଷେ ଦି ବର୍ଷ ଚାଲିଲା ପରେ ଦିନେ ହଟାତ ମୋ ଦେହ ଖରାପ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଗୋଡ଼ହାତ ଫୁଲିବା ସହ ଖରାକୁ ଗଲେ ହଠାତ ମୋ ମୁହଁ ଫୁଲିବା ପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲା। କାରଣ ସେତେବେଳକୁ ଦେହରେ ଥଣ୍ଡାର ମାତ୍ରା ବେଶ ବଢିଯାଇଥିଲା। ଇଶନଫୁଲିଆ, ସାଇନସ, ଥାଇରଏଡ଼ ଏମିତି ଅନେକ ଟେଷ୍ଟ ଅନେକ କ୍ଲିନିକରେ କରାଗଲା। ବିଭିନ୍ନ ମେଡିସିନ ଖାଇବା ସାଙ୍ଗକୁ ମୋର ଅତି ପ୍ରିୟ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟକୁ ମତେ ଛାଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିଲା, ହେଲେ ଫଳ ବେଶି କିଛି ହେଲାନି। ତାପରେ ମୋ ବାପାଙ୍କ ପିଲାବେଳ ସାଙ୍ଗ ମଙ୍ଗୁଳି ମଉସାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଭୁବନେଶ୍ଵରର ୪ ନମ୍ବର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଜଣେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମତେ ଦେଖାଗଲା। ପୁରା ନାଁ ତ ମୋର ମନେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ନାଥ ବାବୁଙ୍କ ନାଁରେ ବେଶ ପରିଚିତ ଥିଲେ ସିଏ। ସେ ମତେ ସେଦିନ ସର୍ବମୋଟ ୧୪ ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦିନ କେଇଟାରେ ମୋର ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥିଲା।

          ଏ କଥାଟା ପ୍ରାୟ ୧୦/୧୨ ବର୍ଷ ତଳର । ଆଉ ଏଇ ୧୦/୧୨ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଯେମିତି ଆକାଶପାତାଳର ତଫାତ। ହଟାତ ସବୁ ଜିନିଷ ବଦଳିଯାଇଛି। ଜିନିଷପତ୍ରର ଦର ବଢିବା ତୁଳନାରେ ଅନେକ ବଢିଛି ଏଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଖର୍ଚ୍ଚ। ଡାକ୍ତରମାନେ କେହି ରୋଗୀକୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି ବରଂ ନିଜସ୍ଵ କ୍ଲିନିକରେ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି। ସେବା ନାଁରେ ବଡ଼ବଡ଼ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ଓ ଡାକ୍ତର ଯେମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଲୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଡାକ୍ତରୀ ବିଦ୍ୟା ଏବେ ଖୁବ ଆଗେଇଛି, ବଡ଼ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗ ନିରୂପଣ ପାଇଁ ଦାମୀ ମେସିନର ବ୍ୟବହାର ବଢିଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହର ପରି ଆମ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସହରରେ ବି ବଡ଼ବଡ଼ ଡାକ୍ତରଖାନା ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଛି। କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏମାନେ ଯେମିତି ବୋଝ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ପାଠୁଆ ଓ ସଚେତନ ଲୋକମାନେ ନିଜର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରନ୍ତି। ତେଣୁ ଏଇସବୁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଟିକିଏ ବି କିଛି ରୋଗ ହେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଜରିଆରେ ଚିକିତ୍ସା ହେଉଥିବାରୁ ଲମ୍ବା ବିଲ କରନ୍ତି। ଆଉ ଏମିତି ଲମ୍ବା ବିଲ ସେମାନେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରିନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବି ଲାଗୁ କରନ୍ତି।  ଫଳରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ି ଗାଁ ଗହଳିରୁ ଆସିଥିବା ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଘର ଜାଗା ବିକି ଏମାନଙ୍କର ଟଙ୍କା ଶୁଝିବାକୁ ପଡ଼େ। ରୋଗୀ ମରିପଡ଼ିଥିଲେ ବି ବିଲ କ୍ଲିୟର ନକଲେ ଶବ ଛଡ଼ାଯାଏ ନାହିଁ।

କିଛି ମାସ ତଳେ, ରାଜଧାନୀର ଏକ ବଡ଼ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୋର ସମ୍ପର୍କୀୟା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ଷ୍ଟୋନ ଅପରେସନ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହାର ଡାକ୍ତର ନିଜକୁ କେବଳ ରାଜ୍ୟର ନୁହେଁ ବରଂ ଲାପ୍ରୋସ୍କୋପିରେ ଦେଶର ଜଣେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ଡାକ୍ତର ଭାବରେ ନିଜର ପରିଚୟ ଦିଅନ୍ତି। ସାମାନ୍ୟ ଷ୍ଟୋନ ଅପରେସନରେ ୪୩ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଗୋଟାଏ ଲମ୍ବା ବିଲ ହେଲା। ଯେହେତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରାଯାଇନଥିଲା ତେଣୁ ସବୁ ଟଙ୍କା ପକେଟରୁ ଭରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା। କଥା ସେତିକିରେ ସରିଲା ନାହିଁ। ୨/୩ ଦିନ ପରେ ଯେଉଁ କଷ୍ଟକୁ ସେଇ କଷ୍ଟ। ତେଣୁ ଡାକ୍ତର ଜଣକ ଆଉ ଥରେ ଅପରେସନ କଲେ, ଏଥର ହେଲା ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ବିଲ। ତା ପରେ ବି କଷ୍ଟ ଦୂର ହେଲାନି। ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା ହରାଇ ରୋଗୀକୁ ତୁରନ୍ତ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ନେଇ ପୁଣିଥରେ ଅପରେସନ କରାଗଲା। ପୁଣି ୧୫ ହଜାର ବିଲ ସହ ବିମାନରେ ଯିବାଆସିବା ଖର୍ଚ୍ଚ। ଅବଶ୍ୟ ତାପରେ ରୋଗୀ ଜଣଙ୍କ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଲେ।

ହଟାତ ଯେମିତି ଏବେ ଆମ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବଡ଼ବଡ଼ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲୁଟିବାର ବ୍ୟଗ୍ରତାଟା ବଢିଯାଇଛି। ରୁମ ଚାର୍ଜ, ଖାଇବା ବିଲ, ଡାକ୍ତର ଚାର୍ଜ, ନର୍ସ ଚାର୍ଜ, ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଚାର୍ଜ ଏମିତି ଅନେକ ଚାର୍ଜ ମିଶାଇ, ଛୋଟଛୋଟ ଜିନିଷରେ ବି ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ବିଲ ଦିଆଯାଉଛି। ସବୁଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। କିଏ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରୁଛି, କିଏ ମିଡିଆ ସହାୟତାରେ ହଙ୍ଗାମା କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ଚୁପ ରହୁଛନ୍ତି।

                କଲେଜ ଫି ବୃଦ୍ଧି, ପିଆଜ ଦରବୃଦ୍ଧି କି ଡାଲି ଦରବୃଦ୍ଧି ହେଲେ ଲୋକ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଉଛନ୍ତି, ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ ନର୍ସିଙ୍ଗ ହୋମ କି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଚିକିତ୍ସା ଦରବୃଦ୍ଧିରେ କେହି କେବେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇନାହାନ୍ତି। ଏଇଟି କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ। ତେଣୁ ସେ ସମୟ ଏବେ ଆସିଯାଇଛି, ଏବେଠୁ ଆମକୁ ସଚେତନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଏବେଠୁ ଆମକୁ ସ୍ଵର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଇ ସମସ୍ୟାଟି ସମସ୍ତଙ୍କର ବୋଲି ଧରି ନେଇ ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସବୁରି ପାଇଁ ଯେପରି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇଛି, ରୋଗ ପାଇଁ ରୋଗୀ ପାଇଁ ବି କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏସବୁ ଗୁପ୍ତ ନରଖି ନୋଟିସ ବୋର୍ଡରେ ମାରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ସମାନ ରୋଗ ଓ ସମାନ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବି ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ମୂଲ୍ୟର ଟଙ୍କା ଲୁଟୁଥିବା ଏ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ମୁହଁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

Share in top social networks!