ଖେଳରେ ଖେଳରେ ଚାଲିଛି ଆମ ଶିକ୍ଷାବ୍ୟବସ୍ଥା

ବିଛା ମନ୍ତ୍ର ନଜାଣିଲେ ବି ଆମେ ସାପ ଗାତରେ ହାତ ପୁରାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖୁ। ଏଇ ଦେଖୁନାହାନ୍ତି, ଏଥରକ କେମିତି ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ! ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଗତ ୨୮ ତାରିଖରେ ପୁସ୍ତିକା ନୁହେଁ ବରଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଓ ଏସଏମଏସ ଜରିଆରେ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ  ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଗଲା। ଇଏ ଅବଶ୍ୟ ଭିନ୍ନ କଥା ଯେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ମିଳିବାର ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଲିକ ହେଲା। ହେଲେ ଏସବୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏ ନୂଆ ପ୍ରଚଳନକୁ ବୋର୍ଡ କେତେଦୂର ନେଇଆଣି ଥୋଇପାରିବ ସେ କଥା ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ହୁଏତ ଭୁଲିଗଲା। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅପ-ଟୁ-ଡେଟ ହେବା ଭଲ, ହେଲେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତି ଯାହା ସାରା ରାଜ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ,ସେପରି ନିଷ୍ପତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତତଃ ଥରେ ନୁହେଁ ବାରମ୍ବାର ବିଚାର କରି ନିଷ୍ପତି ନେବା ଦରକାର। ଏଇ ନିଷ୍ପତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ବି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ମୋବାଇଲ କିଣିବା ସ୍ଵପ୍ନ ? କେହି କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଆଜି ବି ରାଜ୍ୟର ହାତ ଗଣତି ସହର ଓ ସହର ପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ଜାଗାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟର ସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି , ଆଉ ଯେଉଁଠି ଅଛି ତାହା କେମିତି କାମ କରେ ଓ ତାକୁ କେତେ ଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ? ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଯେଉଁ 3G କନେକ୍ସନ କଥା କୁହାଯାଏ ତାହା ପ୍ରକୃତରେ ଓଡ଼ିଶାର କେତେ ସହରରେ ତାର ସେବା ଯୋଗାଏ ଆଉ ପ୍ରକୃତରେ ତାହା କେତେ କାମ କରେ ?

ଏଥରର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ଆରମ୍ଭରୁ ଶେଷ ଯାଏ ବିବାଦ ଘେରରେ ରହିଲା। ପ୍ରଥମେ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ନିରୂପଣ ନେଇ ବିବାଦ। ତାପରେ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବ ଦିନ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଚୋରି ନେଇ। ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଚୋରି ପରେ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ କରାଯାଇ ସମୟସୀମା ବଢାଗଲା। ଘଟଣାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲେ ବି ଏଯାଏ କାହାରିକୁ ଧରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ପରୀକ୍ଷା ସରିବା ପରେ ପୁଣି ଖାତା ଦେଖା ସମୟରେ ବି ବିଭ୍ରାଟ। ରାତିରେ ମହମବତୀ ଲଗାଇ ଖାତା ଦେଖା ହେବା, ପାଣିରେ ଖାତା ଭିଜିବା, ହିନ୍ଦୀ ଖାତା ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ଦେଖିବା ଓ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ହିନ୍ଦୀ ଖାତା ଦେଖିବା, ତାପରେ ପୁଣି ବାତିଲ ହୋଇଥିବା ପରୀକ୍ଷାର ଖାତା ମୂଲ୍ୟାୟନ କରିବାପରି ଘଟଣାମାନ ଘଟିଥିଲା। ଏବେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶନରେ ବି ବିଭ୍ରାଟ ଦେଖାଦେଲା। ମୋଟାମୋଟି କହିବାକୁ ଗଲେ ଏଥର ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନିଲାମ କରାଯାଇଛି। ସରକାର ହୁଅନ୍ତୁ କି ବୋର୍ଡ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ସୁପରିଚାଳନା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ଧାରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି।

ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ କେବଳ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବାକୁ ଥିବାରୁ ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ (୨୭ ତାରିଖ) ୱେବ ସାଇଟରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଓ ମେଧା ତାଲିକା ଅପଲୋଡ଼ କରାଯାଇଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା ତ୍ରୁଟିଶୂନ୍ୟ କରିବା ନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଉଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ପୁଣି ବିଭ୍ରାଟ ହେଲା। ତେବେ ଏଭଳି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ଘଟିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ସଫେଇ ଦେଇଥିଲେ। ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଲିକ ହେବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ହେଲେ ବୋର୍ଡର ସଭାପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯାଏ ସମସ୍ତେ କିଛି ନା କିଛି କହି ନିଜ ଦୋଷ ଅନ୍ୟ ମୁଣ୍ଡ ଉପରକୁ ଠେଲିଦେଇଥିଲେ।

ୱେବ ସାଇଟରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଅପଲୋଡ଼ ହେବା ସମୟରେ ଜ୍ଞାନଦର୍ଶନ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରି ଫେସ ବୁକରେ ଛାଡିଥିବା ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ କମ୍ପାନୀ ସାଇଟ ଖୋଲା ଥିବାରୁ ସେ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ଦୋଷ ନାହିଁ। ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ଦାୟିତ୍ତ୍ଵ ଦେଇଥିବା ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ଏନଆଇସି ଓ ସିଏସଏମକୁ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଏହାକୁ ସାଇବର କ୍ରାଇମ କହି ନିଜ ଦୋଷ ଛଡାଇଛନ୍ତି।

ଗତ ମାର୍ଚ ୨୦ ତାରିଖ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କାକଟପୁର ବ୍ଲକର ବାଜପୁର ଗାଁର ଭଗବତୀ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରହସ୍ୟଜନକ ଭାବେ ସାହିତ୍ୟକୁ ବାଦ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲୁଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଭାପତି ସତ୍ୟକାମ ମିଶ୍ର ଏନେଇ ୨୧ ତାରିଖରେ କାକଟପୁର ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏ ସକ୍ରାନ୍ତରେ କାକଟପୁର ଥାନାରେ ନମ୍ବର ୩୬/୧୨ ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରଯାଇଥିଲା। ପରେ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରି ଘୁଞ୍ଚାଇ ନୂଆ ତାରିଖରେ ପରୀକ୍ଷା ହେଲା। ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏଇ ଘଟଣା ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ବିଧାନସଭା ସରଗରମ ହୋଇଥିଲା। କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିଲା। କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ତଦନ୍ତ ଭାର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଏତେ ମାସ ପରେ ବି ଫଳ ଶୂନ।

Share in top social networks!