ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ମେଧାବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ

23 MINISTER BADRIPATRA ENTER CEBINET MEETING.ASHOKଓଡିଶା ସରକାର ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୧୨-୧୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋତ୍ସାହିତ କରିବା କରିବା ପାଇଁ ‘ମେଧାବୃତ୍ତି’ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ନିମନ୍ତେ ଯୋଗ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଜରିଆରେ ଦରଖାସ୍ତ ଆହ୍ଵାନ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଓଡିଶାର ଅଧିବାସୀ ହୋଇଥିବେ ,ପିତାମାତାଙ୍କର ସମୁଦାୟ ବାର୍ଷିକ ଆୟ ୬ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ଥିବା ଏବଂ ପୂର୍ବ ପରୀକ୍ଷାରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନମ୍ବର ରଖିଥିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଗ୍ୟତା ଭିତ୍ତିରେ ଏହି ମେଧା ବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ନାରୀ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଗତି ନିମନ୍ତେ ଏଥିରେ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଣ ବୈଷୟିକ ବୃତ୍ତିରେ ୫୦ପ୍ରତିଶତ ଆରକ୍ଷଣ ରଖାଯିବା ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନମ୍ବରରେ ୧୦%ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ +୨,+୩,ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ବୈଷୟିକ ତଥା ପେଶାଗତ ଶିକ୍ଷାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ internet ମାଧ୍ୟମରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ୧୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହିବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ ତଥା ଦରଖାସ୍ତ କରିବା ଏବଂ କଲେଜ ପକ୍ଷରୁ ଦରଖାସ୍ତ ଗୁଡିକର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପ୍ରଣାଳୀରେ ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ http://65.19.149.177/ ରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଅଛି । ଯୋଗ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ହିତକାରୀ ଯୋଜନାର ସଦୁପଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ତରଫରୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଉଅଛି

Share in top social networks!