ପୋସ୍କୋ : ଆଶା ଓ ଆଶଙ୍କାର ସାତ ବର୍ଷ

ନାଲି କାର୍ପେଟ ସ୍ଵାଗତଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୋମା, ଗୁଳି ମାଡ । ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ । ଓଡିଶାକୁ ବିଶ୍ଵ ମାନଚିତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସତ ବର୍ଷ ତଳେ ସୁରୁ ହୋଇଥିବା ପ୍ରୟାସ ସେଇ ସମୟ ଭିତରେ କୁଆଡେ ହଜି ଗଲା, ତାର ପତ୍ତା ବି ମିଳିଲାନି । ବରଂ ଏଇ ସମୟ ଭିତରେ ପୋସ୍କୋର ଯାତ୍ରା ଓଡିଶା ଇତିହାସରେ ହୋଇଗଲା ସବୁଠାରୁ ଚର୍ଚିତ,ସଂଘର୍ଷମୟ ତୀବ୍ର ଏକ ବିଫଳତାର କାହାଣୀ । ଯେଉଁ କମ୍ପାନିକୁ ସ୍ଵାଗତ କରିବା ନିମନ୍ତେ ନିଜେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟିକିଉବି ସୀମା, ସରହଦ ଟପି ଢେର ଆଗକୁ ଯାଇଥିଲେ, ସମୟ ଏମିତି ଆସିଲା ଯେ, ସରକାର ଖୋଦ ମୁହଁ ଫେରେଇ ନେଇ ନିରବି ଗଲେ । ସହାୟତାର ହାତ ଫେରେଇ ନେଲେ । ଆଉ ସବୁ ଭିତରେ ଲଟକି ରହିଲା ଏସିଆ ମହାଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ । ହେଲେ ଲମ୍ବା ରାସ୍ତାର ଫର୍ଦ ଭିତରେ ଏବେ କ୍ରମଶଃ ଧୀରେ କରି ରାସ୍ତା ଫିଟୁଛି  । ଆଶଙ୍କାରେ କୋଉ କାଳରୁ ପରିଣତ ହୋଇ ସାରିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଟି ଏବେ ଅଶାର ପରିଧି ଭିତରକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ମାଇଲ ଖୁଣ୍ଟ ଟପିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

2005 ମସିହାର ଏକ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଅପରାହ୍ନରେ ଯେତେବେଳେ ପୋସ୍କୋ ପାଇଁ ଏମଓୟୁ ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିଲା, ତାହା ଓଡିଶାର ଧୀମା ଶିଳ୍ପାୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।ରାଜିନାମା ସ୍ଵାକ୍ଷର ଦିନ ଅଜବ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ଥିଲା ଖାସ ପୋସ୍କୋ ନିମନ୍ତେ । ରାଜ୍ୟ ସଚିବାଳୟ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ସୁରକ୍ଷ୍ୟାର ଦୁର୍ଗରେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ହିନ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇଥିଲା ପୋସ୍କୋଜ ଅନିଶ୍ଚିତ ଭବିଷ୍ୟତ ସମ୍ପର୍କରେ । ସେତେବେଳକାର ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ବଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ଚୌକିଟି ଫାଙ୍କା ପଡିଥିଲା ଏମଓୟୁ ଦସ୍ତଖତ ସମୟରେ।

ପରକୁ ପର ସମସ୍ୟାର ଏକ ଦିଗାନ୍ତବିସ୍ତାରି ପାହାଡ ଘେରି ଯାଇଥିଲା ପୋସ୍କୋକୁ । ଲୁହା ପଥର ରପ୍ତାନି, ନିଜସ୍ଵ ବନ୍ଦର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଆଦି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିଥିଲା ବିବାଦ । ଧୀରେ ଧୀରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ସ୍ଵର ସେଇ ପ୍ରତିବାଦକୁ କରିଥିଲା ଆହୁରି ଶାଣିତ । ପାରଦୀପଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୂପ ନେଇଥିଲା ବିସ୍ଫୋରଣର ବାରୁଦ ଗଦା । ସେଇଠି ଫୁଟି ଥିଲା ବୋମା, ଚାଲିଥିଲା ବନ୍ଧୁକ, ପୋଡିଥିଲା ଅଗଣିତ ଘର, ସଂସାର । ପୋସ୍କୋ ବିରୋଧୀ ଏବଂ ସପକ୍ଷବାଦୀଙ୍କ ଲଢେଇରେ ତାଜା ରକ୍ତର ସୁଅ ଭିତରେ ସହିଦ ପାଲଟି ଥିଲେ ଜିଅନ୍ତା ମଣିଷ ।ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ରାଜନୀତି ସାଙ୍ଗକୁ ଓଡିଶା ରାଜନୀତି ବି ସେଥିରେ ହୋଇଥିଲା ବେଶ ପ୍ରଭାବିତ ।

ଏମିତି ଯାଇଥିଲା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ । ଟାଟା କମ୍ପାନି ପାଇଁ କଳିଙ୍ଗନଗରରେ ଗୁଳି ଫୁଟେଇ ଥିବା ସରକାର ପୋସ୍କୋ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବି ହାତ ମାରିବାକୁ ଡ଼ରିଥିଲେ । ପୁଣି ମାମଲା ଯାଇ ଥିଲା ଦିଲ୍ଲୀ ।ସୁପ୍ରୀମକୋର୍ଟ । ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ତଦନ୍ତକାରୀ ଦଳ ବି ଆସିଥିଲେ । ଫର୍ଦ ଫର୍ଦ ରିପୋର୍ଟ ବି ସେଇ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଢାଳିଥିଲା ଘିଅ ।

ତାପରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ସରକାର ପୋସ୍କୋକୁ ଅଧିକୃତ ଜମି ହସ୍ତାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନାଥ ମହାନ୍ତି । ପାଖାପାଖି 1500 ଏକର ଜମି ପୋସ୍କୋକୁ ଦିଆଯିବ । ସେମିତି 2010ରୁ ପୋସ୍କୋର ଏମଓୟୁ ଅବଧି ସରି  ଯାଇ ଥିବାରୁ ସରକାର ନୂଆ କରି ତ୍ରି-ପାକ୍ଷିକ ରାଜିନାମା ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିବେ । ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଫାଇଲ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ରହିଛି । ଯାହା ଉପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ବିଜଯ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ପୋସ୍କୋ ପାଇଁ ଯେଉଁ ବାରୁବା ଗଦାରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିଲା, ତାହା ଏବେବି କୋଉଠି ଦିକି ଦିକି ହୋଇ ଜଳୁଛି । ହୁଏତ ତାହା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇ ପରେ କିମ୍ବା ବଂଗୋପ ସାଗରର ଲୁଣି ପାଣିରେ ଲିଭି ବି ଯାଇ ପାରେ । ହେଲେ ବଡ ଏକ କାରଖାନା ଓ ଶିଳ୍ପାୟନର ସ୍ଵପ୍ନ ତାହାରି ଭିତରେ ଚୁପକିନା ହଜି ଯାଇଛି ।

Share in top social networks!