ଜାତିସଂଘ ଅନୁ ମହାସଚିବଙ୍କ କିସ୍ ଓ କିଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ

IMG_8258a ଜାତିସଂଘର ଅନୁମହାସଚିବ ତଥା ଜାତିସଂଘ ପରିବେଶ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିଦେ୍ର୍ଧଶକ ଏରିକ୍ ସୋଲେମ୍ ଶୁକ୍ରବାର କଳିଙ୍ଗ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚୁ୍ୟଟ୍ ଅଫ୍ ସୋସିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସେସ୍ (କିସ୍) ଓ କିଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ସୋଲେମ୍ ଓ ତାଙ୍କ ସହ ଆସିଥିବା ଏକ ପ୍ରତିନିଧିମଣ୍ଡଳ କିଟ୍ର ବିଭିନ୍ନ କ୍ୟାମ୍ପସ୍ ବୁଲି ଦେଖିବା ସହ କିସ୍ର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ
ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ କିସ୍ର ୨୫ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ସୋଲେମ୍ କହିଥିଲେ ଯେ, କିସ୍ହେ ଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକ ମାତ୍ର ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠି ୨୫ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ପରିସରରେ ଏକାଠି ରହୁଛନ୍ତି ।

କିସ୍ର ପରିବେଶ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମୁଁ ଦେଖିନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । କିଟ୍ ଓ କିସ୍ ଭଳି ଦୁଇଟି ବିଶାଳ ଅନୁÂାନ ପ୍ରତିÂା
କରିଥିବା ଅଚୁ୍ୟତ ସାମନ୍ତ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ହିରୋ ବୋଲି ସୋଲେନ୍ କହିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ
ଯେଉଁ ଚାରୋଟି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ ତାହା କିସ୍ରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଦାରିଦ୍ର୍ୟମୁକ୍ତ ସମାଜ, ସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରକୃତି, ନିର୍ମଳ ଭାରତ ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା । ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କର ଏହି ସବୁ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାପାଇଁ ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ଆମକୁ ୨୦୩୦ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱରୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର କରିବାର ଅଛି । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ବିରୋଧରେ ଲଢିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସେ କହିଥିଲେ । ଗାନ୍ଧୀଜୀ ସବୁବେଳେ ପ୍ରକୃତିକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଥିଲା । ତୁମମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବବୋଲି ସେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ । ଗାନ୍ଧୀଜୀ ସବୁବେଳେ କହୁଥିଲେ ଯେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହେଉଛି ଭଗବତ୍ସତ୍ତା ସଦୃଶ ।

ଗାନ୍ଧୀଜୀଙ୍କର ଏହି ସବୁ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ସହ ନିଜର ପିତାମାତା, ସମାଜ, ରାଜ୍ୟ, ଦେଶ ଓ ବିଶ୍ୱର ଟେକ ରଖିବାପାଇଁ
ଚେଷ୍ଟିତ ହେବାକୁ ସୋଲେମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଜାତିସଂଘ ଶତତ ବିକାଶ ୨୦୩୦ ଲକ୍ଷ୍ୟର ବରିÂ
ପରାମର୍ଶଦାତା ସତ୍ୟ ଏସ୍. ତ୍ରିପାଠୀ, ବିଏନ୍ପି ପରିବାସ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଜୁରିସ୍ ଡ଼ିରେକ୍,
ମାଇକ୍ରୋଫାଇନାନ୍ସ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚୁସନ୍ ନେଟ୍ୱାର୍କଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ରତ୍ନା ଧରାଶ୍ରୀ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳରେ
ଆସିଥିଲେ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରତିÂାତା ଅଚୁ୍ୟତ ସାମନ୍ତ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ବେଳେ କିଟ୍ ଓ କିସ୍ର ସମ୍ପାଦକ
ଆର. ଏନ୍. ଦାଶ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ।

Share in top social networks!