“ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ଅମୃତବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଏବେ ବି ରହିଛି’

18341904_1683297731683687_5534706824892344304_n
ଡା. ଦାମୋଦର ରାଉତ
ଗତକାଲି ଥ#ଲା ସନ୍ଥକବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କର ୧୭୩ତମ ଜନ୍ମଜୟନ୍ତୀା ବହୁ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାର ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧଠାରେ ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ମହିମାକୁଟୀର ପରିସରରେ ତାଙ୍କର ସ୍ମ&ୃତି ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଏା ଅନୁଗୋଳର ବିଧାୟକ ବନ୍ଧୁ ରଜନୀକାନ୍ତ ସିଂ ଓ ଭୀମଭୋଇ ଜୟନ୍ତୀ କମିଟିର କର୍ମକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କର ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ସେଠାକୁ ଯିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥ#ଲାା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭରେ ଶ୍ରୀମଦ ବାବା ସଦାନନ୍ଦ ଦାସଙ୍କ ଅନୁଦାନରେ ନିିର୍ମିତ ନୂତନ ଧର୍ମଶାଳା ଗୃହ ଉନ୍ମୋଚନ ହେଲା ପରେ ଅଲେଖ ମହିମା ସାମାଜିକ ଉନ୍ନୟନ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ସଭା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥ#ଲାା
ଏହା ମୋ ପାଇଁ ଏକ ବିସ୍ମୟକର ଘଟଣା ଥ#ଲା ଯେ ୧୭୩ ବର୍ଷ ତଳେ ଜନ୍ମରୁ ଅନ୍ଧ ହୋଇ ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥ#ଲା ଭୀମଭୋଇ ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେଖ#ନଥ#ଲେ କି ଜାଣିନଥ#ଲୋ ସଂଯୋଗବଶତଃ ଗୋଟିଏ କନ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି ଜଟାସିଂଗା ଗାଁରେ ଗୋଟିଏ ଶାଳଗଛ ମୂଳରୁ କ୍ରନ୍ଦନରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ଅନ୍ଧ ନବଜାତ ଶିଶୁକୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ପାଳନ କରିଥ#ଲୋ ଦେଖ#ବାର ସୁଯୋଗ ନଥ#ଲା କିମ୍ବା ପାଠପଢିବାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ନଥ#ଲାା ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଲାଳିତପାଳିତ ହେଉଥ#ବା ବେଳେ ବାଳୁତ ଅବସ୍ଥାରେ ସେ ଗୋଟିଏ କୂଅରେ ପଡିଗଲୋ ତାଙ୍କ କ=ରୁୁ ନିସୃତ ହେଲା “ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆରତ ଦୁଃଖ ଅପ୍ରମିତ ଦେଖୁ ଦେଖୁ କେବା ସହୁ, ମୋ ଜୀବନ ପଛେ ନର୍କେ ପଡିଥାଉ ଜଗତ ଉଦ୍ଧାର ହେଉା’ ଜନ୍ମରୁ ଅନ୍ଧ କନ୍ଧ ବାଳକ ତୁଣ୍ଡ ନିସୃତ ଏଇ କେତେ ପଦ କଥା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଜୀବନଦର୍ଶନର ଶ୍ରେଷ୍ଠତ୍ୱ ଆଣି ଦେଇଥ#ଲାା ସେ ପାଠ ପଢିନଥ#ଲେ, ଲେଖ#ପାରୁ ନଥ#ଲେ, ମାତ୍ର ତାଙ୍କ କ=ନିସୃତ ଏହି ଦର୍ଶନ(Phiଝଞ୍ଚଟଞ୍ଚଞ୍ଛhy) ବିଶ୍ୱରେ ବିରଳ ଥ#ଲାା ସେଥ#ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୃହରେ ଏବଂ ଆମ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ସଂସଦ ଗୃହରେ ତାକୁ ଲିପିବଦ୍ଧ କରାଯାଇଛିା ତେବେ ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ଗାଁରେ ସେହି ଅନ୍ଧ କବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ବାଣୀର ଆଜି ବି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ବେଶ ଅନୁଭବ କରି ହେଉଛିା ଜୟନ୍ତୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ମହିମାଧର୍ମରେ ଦୀକ୍ଷିତ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁରୁଷ ଲୋକ ଗେରୁଆ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିଥ#ଲୋ ତେବେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ହଜାର ହଜାର ସାଧାରଣ ନରନାରୀ ସନ୍ଥକବି ଭୀମାଭୋଇଙ୍କ ସେହି ବିଚାରରେ ଏବେ ବି ପ୍ରଭାବିତ ବୋଲି ଜଣାପଡୁଥ#ଲାା ଶୁଣିଲି ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ଗାଁରେ କେବେ କଳିତକରାଳ ହୁଏ ନାହିାଁ ପୋଲିସ ସେଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି ନାହିାଁ କୁସଂସ୍କାର ଆଦୌ ସ୍ପର୍ଶ କରିନି ଏବଂ ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ସ୍ମ&ୃତିରେ ନିର୍ମିତ ମହିମା କୁଟୀରଟି ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ଏବଂ ଆଖପାଖ କେତୋଟି ଗାଁର ତୀର୍ଥକ୍ଷେତ୍ର ଭାବେ ରହିଆସିଛିା କନ୍ଧ କବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ସେହି ମୁଖନିସୃତ ବାଣୀ “ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆରତ ଦୁଃଖ ଅପ୍ରମିତ ଦେଖୁ ଦେଖୁ କେବା ସହୁ, ମୋ ଜୀବନ ପଛେ ନର୍କେ ପଡିଥାଉ ଜଗତ ଉଦ୍ଧାର ହେଉା’ ଏହାର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଏବେ ବି ଜାଜୁଲ୍ୟମାନା ଏହା କ’ଣ ଅସ୍ୱୀକାର କରିହେବା
ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ପ୍ରଭାବିତ କରିଥ#ଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁଙ୍କୁା ରାତି୍ର ଶୟନ କାଳରେ ନେହେରୁଜୀ ଗଭୀର ନିଦ୍ରାରେ ଥାଇ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖ#ଥ#ଲୋ ସ୍ୱପ୍ନରେ ଦେଖ#ଲେ ସତେ ଯେମିତି ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ସାମ୍ନାରେ ଦଣ୍ଡାୟମାନ ହୋଇ କିଛି ବୁଦ୍ଧବାଣୀ ତାଙ୍କୁ ଶୁଣାଉଛନ୍ତିା ନିଦ ଭାଙ୍ଗିଗଲାା ସେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଲୋ ସେଦିନର କଥା ସେଇଠି ରହିଲାା ତା’ର ଅଳ୍ପଦିନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତରେ ଗଲୋ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବୌଦ୍ଧପୀଠରେ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦେଖ# ଚମକି ପଡିଲୋ ସ୍ୱପ୍ନରେ ସେ ଯେଉଁ ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦେଖ#ଥ#ଲେ ସତେ ଯେମିତି ଏ ସେହି ବୁଦ୍ଧ ମୂର୍ତ୍ତିା ସେଦିନଠାରୁ ଭଗବାନ ଗୌତମବୁଦ୍ଧ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଚାରିତ ବୁଦ୍ଧବାଣୀ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅହେତୁକ ଆସନ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଲାା ସେ ଯେଉଁ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ତାଙ୍କ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରିଥ#ଲେ ଯେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ବୁଦ୍ଧବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଅଛିା ବୁଦ୍ଧବାଣୀ ପ୍ରଚାର କଲେ ଅନେକ ସୁଫଳ ମିଳନ୍ତାା ସେତେବେଳକୁ ଡ. ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳର ସଦସ୍ୟ ଥାଆନ୍ତିା ଦିନେ ନେହେରୁଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କଲାବେଳେ ସେ ମହତାବବାବୁଙ୍କୁ କହିଲେ “ବୁଝିଲ ମହତାବ ଜୀ ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ବୁଦ୍ଧବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଅଛିା ତୁମ ଓଡ଼ିଶାରେ ଅନେକ ବୌଦ୍ଧ କୀର୍ତ୍ତି
ରହିଛିା ସେଠାରେ ଗୋଟିଏ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଗଢିି ବୁଦ୍ଧବାଣୀ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କଲେ ଭଲ ହୁଅନ୍ତା ନାହିଁ କି?’
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନେହେରୁଙ୍କ ଏହି ପରାମର୍ଶକୁ ନେଇ ସ୍ୱର୍ଗତ ଡ. ମହତାବ ଦିନେ ଡ. ମାୟାଧର ମାନସିଂହଙ୍କୁ ଡକାଇ ପଠାଇଲୋ କହିଲେ ଡ. ମାନସିଂହ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ଉପରେ ତୁମେ ତ ଅନେକ ସନ୍ଦର୍ଭ ଲେଖ#ଛା ମୁଁ କିଛି ସରକାରୀ ଜମିର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଦେଉଛିା ତୁମେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ତାଙ୍କର ମୁଖନିସୃତ ବୌଦ୍ଧବାଣୀ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନଟିଏ ଗଠନ କରା ରାଜଧାନୀର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଜନପଥରେ ଡ. ମୟାଧର ମାନସିଂହଙ୍କ ନାମରେ ୨/୩ ଏକର ସରକାରୀ ଜମି ଦେଇଦେଲେ ଏବଂ ସେଠାରେ ମହାବୋଧ# ସମାଜ ଗଠନ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲାା ମାତ୍ର ୧୯୭୫ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଡ. ମାନସିଂହ କିଛି କରିପାରିଲେ ନାହିାଁ ତେବେ ସେ ମହାବୋଧ# ସୋସାଇଟି ଗଠନ କରି ସେ୍ୱଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ଏହି ସମାଜ ନାମରେ ନିଜ ନାମରେ ଦରଜ ଥ#ବା ସରକାରୀ ଜମିକୁ ସମର୍ପଣ କରିଦେଲୋ ତେବେ ବୁଦ୍ଧବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ କେବଳ ତତ୍କାଳୀନ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନୁହଁନ୍ତି ଆଜି ବି ବହୁ ଦେଶ ବୁଦ୍ଧବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ଅନୁଭବ କରି ବିମୋହିତ ହେଉଛନ୍ତିା ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କର ଜନ୍ମମାଟି ଓଡ଼ିଶା, ଯେଉଁ ମାଟିରେ ଆବିର୍ଭାବ ହୋଇ ଯୁବରାଜ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ପାଲଟିଗଲୋ ତାଙ୍କର ମୁଖନିସୃତ ବୁଦ୍ଧବାଣୀ ସାରା ଦୁନିଆକୁ ଆହ୍ଲାଦିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥ#ଲାା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟିର ମଣିଷମାନେ ତାଙ୍କ ବାଣୀର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ କେତେ ବୁଝିଛନ୍ତି ତାହା କହି ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ଯେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସନ୍ନିକଟ ଲୁମ୍ବେଇ ପ୍ରଗଣାର ଜନ୍ମଲାଭ କରିଥ#ଲେ, ଯେଉଁଥ# ପାଇଁ ଚଣ୍ଡାଶୋକରୁ ଧର୍ମାଶୋକ ହୋଇଥ#ବା ଅଶୋକ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଲୁମ୍ବେଇ ପ୍ରଗଣାକୁ କରମୁକ୍ତ କରି ସେ ପ୍ରଗଣାକୁ ଏବଂ ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଥ#ବା ପ୍ରଜାମାନଙ୍କୁ ସହସ୍ରଧର ଅନୁପମାରେ ବିଭୋର କରିଥ#ଲୋ ଆଜି ସେ କଥା ବୁଝୁଛି କିଏ? କିନ୍ତୁ ଅନୁଗୋଳ ସହର ଅନତିଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଙ୍ଗାରବନ୍ଧ ଗାଁରେ ହଜାର ହଜାର ହଜାର ଅଧ#ବାସୀ ଶତାଧ#କ ବର୍ଷ ହେଲା ସନ୍ଥକବି ଭୀମଭୋଇଙ୍କ ସେହି ଅମରବାଣୀ “ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଆରତ ଦୁଃଖ ଅପ୍ରମିତ ଦେଖୁ ଦେଖୁ କେବା ସହୁ, ମୋ ଜୀବନ ପଛେ ନର୍କେ ପଡିଥାଉ ଜଗତ ଉଦ୍ଧାର ହେଉା’ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତାକୁ ଜାବୁଡି ଧରିଛନ୍ତିା ଏହା ହିଁ ପରମ ସୌଭାଗ୍ୟା

Share in top social networks!
Powered By Indic IME