ବିଶ୍ୱର ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ରାଜନୈତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଓ ଭାରତ

ashuthoshଆଜି ବିଶ୍ୱ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଚିତ୍ର ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତି ରେ କିଭଳି ଓ କ’ଣ ଘଟିବ ଏହା ଆଦୌ ଅନୁମାନ ସାପେକ୍ଷ ନୁହେଁ । ବର୍ତ୍ତମାନର ମନୁଷ୍ୟ ସମାଜ, ଆତଙ୍କବାଦ, ଆଣବିକଯୁଦ୍ଧ, ଦୁର୍ବଳ ଅର୍ଥନୀତି, ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୈାଳବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା, ମାନବ•ଳନ, ଶରଣାର୍ଥୀ ଶଙ୍କଟ ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଦ୍ଦସ ସମସ୍ୟାର କରାଳଗତିରେ ଗତି କରୁଛି । ଏଥିରୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦୂରରେ ନୁହେଁ । ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ୟାର ବହୁ ଆଗରୁ ପିଡ଼ୀତ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ ନୁହେଁ । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ସମୟ ଦୃଢ଼ ନେତୃତ୍ୟ ଓ ମନୋବଳ ଓ ମାନବ ସମାଜର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ।
ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଡ଼ିସଂନ୍ଧି ମୁହୁର୍ତ୍ତକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ହେଲେ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱର ବଦଳୁଥିବା ପାଣିପାଗ ସହିତ ବଦଳିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କୂଟନୈତିକ ଓ ରାଜନୈତିକ ଗୋଟି•ଳନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ମହାଶକ୍ତି ଆମେରିକା ଓ ଋଷ୍ ଯେଉଁଭଳି କୂଟନୈତିକ ଓ ସାମରିକ ଛକାପଞ୍ଜା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ଓ ସେମାନଙ୍କୁ ନେଇଁ ଅନ୍ୟ ବିକାଶଶୀଳ ଓ ବିକଶିତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ କିଛି କମ୍ ନୁହେଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ନିଜର ଗୋଷ୍ଠୀ ନିରପେକ୍ଷତା କୁ ବଜାଇ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁରୁହ ବ୍ୟପାର, କାରଣ ଋଷ୍ ଭାରତର ପାରମ୍ପାରିକ ସାଥି ଥିଲାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଆମେରିକାର ନିକଟତର ହେଉଛି । ଯାହାକି ବର୍ତ୍ତମାନର କିଛି ବର୍ଷ ଭିତରେ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୀତି ଓ ଚୁକ୍ତି ଗୁଡ଼ିକ ଜଣାଇଥାଏ ଯେପରିକି ପେଣ୍ଟାଗନ୍ରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକୋଷ୍ଠ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମରିକ ସ୍ଥାନ ଓ ହତିଆର ଆଦନପ୍ରଦାନ ଚୁକ୍ତି ଆଦି ।
କିନ୍ତୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିରପେକ୍ଷତା ଦିଗରେ ଭାରତ ଯଥେଷ୍ଟ ଯତ୍ନବାନ । ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏ ଦିଗରେ ଭାବିଚିନ୍ତି ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତିି । ଭାରତ ସଦାସର୍ବଦା ଯୁଦ୍ଧ ଆଦି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଂଯମତା ଆପଣେଇଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତି ଯେଉଁଭଳି, ଏଠାରେ ଯେସାକୁ ତେଷା ନିତି ଆପଣେଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। କାରଣ ଯେଭଳି ଭାଷାକୁ ସେଭଳି ଉତ୍ତର ନଦେଲେ ଏହା ଭାରତର ସହନଶୀଳତାକୁ ଦୁର୍ବଳତାର ସୂଚକ ବୋଲି ସୂଚିତ କରିବ ।
କିଛିଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଚାଇନା ଭାରତର ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନେଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଓ ଭୀତତ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିଲା ଫଳସୂରୁପ ଘଝଏ ରେ ଭାରତର ଉଦ୍ୟମକୁ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଥିଲା ଓ ପଥରୋଧ କରିଥିଲା ଏହା ନିଶ୍ଚୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଯୋଗ୍ୟ । କାରଣ ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଗଠନରେ ଭାରତ ସଭ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ଏକମାତ୍ର ପରମାଣୁ ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବ୍ୟବସାୟରେ ଏକ•ଟିଆ କାରବାର କରୁଥିବା •ଇନା ଅତିମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ ହେଇଥାନ୍ତା ତେଣୁ ଏକ ପରମାଣୁ ନିରସ୍ତ୍ରୀକରଣ ଭଳି ଏକ ଚୁୁକ୍ତିର ସାହାରା ନେଇ ଭାରତର ଘଝଏ ରେ ସାମିଲ୍ ଉଦ୍ୟମକୁ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ୠକ୍ସବଦ୍ଭମର, ଏରକ୍ସଜ୍ଞବଦ୍ଭଚ୍ଚ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର ନକରି ଏହାର ସଭ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାର ଚିନ୍ର ହୀନ କୂଟନୀତିର ପରିଚୟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛିି । କାରଣ ଭାରତ ଭଳି ବିଶ୍ୱର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଏଭଳି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଗଠନରୁ କିଭଳି ଦୂରେଇ ରଖାଯିବ ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍କୁ ଆମେରିକା ଓ ପାଶ୍ଚାତ ଦେଶ ମାନଙ୍କର ସମାଲୋଚନାର ଶିକାର ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡ଼ୁଛି।
ଏହାର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ଚାଇନା ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ନିଜକୁ ବୃହତ୍ତମ ଶକ୍ତି ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାକୁ •ହୁଁଛି ଓ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ବୋଲି ଆକଳନ କରୁଛି ।
କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର ସୁନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବୈଦେଶିକ ନିତୀ ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧିନ ଅଛି । ଯେପରିକି ଭାରତର ଛୋଟ ପଡୋÿଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମାନଙ୍କ ସହ ଉତ୍ତମ ସମନ୍ୱୟ, ଆର୍ଥôର୍କ, ସାମାଜିକ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପୁଣି ବିବାଦିତ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସାଗର ଉପରେ ଭାରତର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଆଦି ଚୀନ୍କୁ ବ୍ୟଥିତ କରୁଛି।
ପୁଣି ଭାରତ ଦିନକୁ ଦିନ ହେଉଥିବା ପାଶ୍ଚତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ଉତ୍ତମ ସଂପର୍କ ବୃଦ୍ଧି, ଭାରତର ଅର୍ଥନିତୀ ଓ ଆଧୁନିକ ସାମରିକ ଉନ୍ନତିକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସ୍ୱଭାବିକ। କାରଣ ନିକଟ ଅତିତରେ ଭାରତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ରହ୍ମୋସ ନିୟୋଜନ ଓ ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉତ୍ତମ ଗମନାଗମନ, ସଡ଼କ, ଟ୍ରେନ୍ ଓ ବିମାନଘାଟି ନିର୍ମାଣ କରିଛି । ଋଷିଆ ଠାରୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଇସକ୍ସ ଊରଲରଦ୍ଭଗ୍ଦର ଝଚ୍ଚଗ୍ଦଗ୍ଧରଜ୍ଞ କିଣିବା ପାଇଁ ମସୁଧା କରିଛି, ଫ୍ରାନ୍ସ ଠାରୁ ୩୬ ରାଫେଲ୍ ଚୁକ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ କି୍ରୟାନ୍ୱିତ କରିବା ହେଉ କିମ୍ବା ଜାପାନର ଅତି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜଳ ଓ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ଅବତରଣ କରିପାରୁଥିବା ଝରବକ୍ଟ୍ରକ୍ଷବଦ୍ଭର ଗବକ୍ସଳ-୨ (ଟଝ-୨) (୧୨ ଚଓଉ) ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଜାହାଜ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଯୋଗାଇଦେବା, ଆମେରିକା ସହ ଚକ୍ସରୟସବଗ୍ଧକ୍ଟକ୍ସ ୟକ୍ସକ୍ଟଦ୍ଭର ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ତତ୍ପରତା, ଭାରତର ପଡ଼ୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମିଆଁମାର୍, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ବାଙ୍ଗାଲାଦେଶ, ନେପାଳ, ଭିଏତ୍ନାମ୍ ସହ ରାଜନୈତିକ ତଥା କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ବୃଦ୍ଧି ଆଦି ଚୀନ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରୁଛି । ସେପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀକୁ କୂଟନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଚକ୍ଟଳ, ବାଲଟିସ୍ଥାନ୍, ବେଲୁଚିସ୍ଥାନରେ ନିର୍ମାଣଧିନ ଚାଇନାର ଅର୍ଥନୈତିକ କରିଡ଼ର୍ (ଉଚଋଉ) ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ଥ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେପଟେ ଇରାନ୍ର ଜବାହାର ବନ୍ଦରର ସଫଳ ବ୍ୟବସାୟୀକ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ସିଧାସଳଖ ମଧ୍ୟ ଏସିଆ ତଥା ୟୁରୋପୀୟ ବଜାରରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ ଭାରତର ଦୃଢ଼ ବୈଦେଶିକ ସଫଳତା ବୋଲି ମାନିବାକୁ ହେବ। ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ସଫଳତା ଲାଭ କରୁଛି ଓ ମହାକାଶ ବଜାରରେ ବ୍ୟବସାୟୀକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା ଆଣିଛିି ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆଡ଼କୁ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଓ ଏକ•ଟିଆ ମହାକାଶ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ର ମାନଙ୍କର ଗାତ୍ରଦାହ ହେଉଛି। କାରଣ ଭାରତ ଅତିକମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସେଟଲାଇଟ୍ ଉତ୍କ୍ଷେପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବହୁ ବୈଦେଶିକ ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ କରିପାରୁଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବ ଏସିଆରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଚାଇନାର ଶକ୍ତିକ୍ଷଣ ହେବା ସ୍ୱଭାବିକ।
ଏଥିପାଇଁ ଚାଇନା ଓ ପାକିସ୍ଥାନ ଉଭୟ ପ୍ରତିକି୍ରୟାଶିଳ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଚାଇନାର ଗଢ଼ାମାଧ୍ୟମ ଓ ସେନାଧ୍ୟକଙ୍କ ସରକାରଙ୍କୁ ସତର୍କବାଣୀ ରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡ଼େ।
ସେପଟେ ଚାଇନା ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଶତ୍ରୁରାଷ୍ଟ୍ର ପାକିସ୍ଥାନକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଭାରତ ବିରୋଧି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ସୃଷ୍ଟିକରୁଛି । ନିଜେ ପାକିସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ଅଭ୍ୟନ୍ତରଣ ବ୍ୟାପାରରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି ଓ ଛାୟାଯୁଦ୍ଧ ଚଲାଇଆସିଛି। ଯାହା ଅଳ୍ପ ଦିନ ତଳେ ଉରି ସେନା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆକ୍ରମଣ, ପଠାନକୋଟ୍ ଆକ୍ରମଣ ଓ ୯/୧୧ ମୁମ୍ବେଇ ଆକ୍ରମଣରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ସେପଟେ ଚାଇନା ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ଖୋଲାଖୋଲି ସମର୍ଥନ ଯୋଗାଇଦେବା ଚାଇନାର ହିନମାନସିକତାର ପରିଚୟ ଦେଉଛି। ନିଜେ ଚାଇନା ମଧ୍ୟ ଉଷବସଦ୍ଭ କ୍ଟଲ ଚରକ୍ସକ୍ଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତକୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ତେଣୁ ଶତ୍ରୁକୁ ସଦାସର୍ବଦା ସତର୍କ ଓ ସାବଧାନ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଓ କମ୍ ବୋଲି ଆକଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଚାଇନାର ଭାରତକୁ ସଦାସର୍ବଦା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କନ୍ଦଳରେ ଡ଼ୁବେଇ ରଖିବାର ଏକ ହୀନକୂଟନୈତିକ ଚକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରେ।
ଭାରତ ସଦାସର୍ବଦା ପଞ୍ଚଶୀଳ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ଆସୁଛି କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଚାଇନା ଏହାର ବିରୁଦ୍ଧାଚରଣ କରୁଛି । କାରଣ ଚାଇନା ସର୍ବଦା ଭାରତକୁ ଏସିଆରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦି ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ବିବେଚନା କରେ। ଯାହାକି ୧୯୭୧- ଇଣ୍ଡୋ-•ଇନା ଯୁଦ୍ଧ ଠାରୁ ଆଜିର ଏନ୍.ଏସ୍.ଜି.ରେ ଭାରତର ସଦସ୍ୟତାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ କୂଟନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରିହେଇପଡ଼ୁଛି।
ଏଭଳି ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଭାରତ ସାମ୍ନା ଓ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ହେଲେ ସତର୍କତା ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାର ଦରକାର ଭାରତ ସଦାସର୍ବଦା ନିଜ ପଡ଼ୋଶୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସ୍ୱହାର୍ଦ୍ଦପୂର୍ଣ୍ଣ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ଓ ସୁସଂପର୍କ ରକ୍ଷା କରିିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତିବଦ୍ଧ ଓ ଏହାକୁ ଆହୁରି ନିବିଡ଼ କରିବାର ସମୟ ଉପସ୍ଥିତି । କୂଟନ÷ତିକ ଓ ଅର୍ଥନ÷ତିକ ଓ ସାମରିକ ଭାବରେ ଏପରି ହେଲେ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମାନେ ଏକ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ସଂପର୍କରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇ ରହିବେ ଓ ଏଥିରୁ ଭାରତକୁ ବିରୋଧି ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ସାମର୍ଥ ମିଳିବ । ତେଣୁ ସଂପର୍କ ଦୀର୍ଘ ମିଆଦି ହେବା ଦରକାର । ଅନ୍ୟ ଦିଗରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ଭାରତ ସହ ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଅର୍ଥନ÷ତିକ ବୃଦ୍ଧି ଯଥା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବ ହୋଇଥିବା ସାମରିକ ଚୁକ୍ତି ଭାରତର ପାରମ୍ପରିକ ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଋଷିଆକୁ ବ୍ୟତିତ କରିଥାଇପାରେ । କାରଣ ଭାରତ ସହ ଋଷିଆର ସଂପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପୁରୁଣା ଓ ଦୃଢ଼ ଏପରିକି ଭାରତର ସମସ୍ତ ଶାମରିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ଚୁକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ ।
କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ଥାନ ଓ ଚାଇନା ସହିତ ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ଅଭ୍ୟାସ ଋଷ୍ ର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣର ପରିବର୍ତ୍ତନ ବୋଲି ମାନିବାକୁ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପରିପ୍ୱକତାର ସହିତ ବୈଦେଶିକ ନିତୀର ଭାରସ୍ୟମତା ରକ୍ଷା କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ।
ସେପଟେ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏସିଆ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ନିଜର ସହଯୋଗୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଜାପାନ, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆଦି ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଉଛି। ଯେଉଁମାନେ କି ଚୀନ୍ର କୂଟନୈତିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀ ଓ ଆମେରକିକାର ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚାଇନା ଶକ୍ତି କ୍ଷଣ ହେଉଛି।

Share in top social networks!