ମହାନଦୀ ଜଳବିବାଦ କୌଣସି ଦଳର ନୁହଁ, ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦର କାରଣ

damodarଉତ୍ତପ୍ତ ବିଶ୍ୱ, ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଉତ୍ତରମେରୁରେ ବରଫ ତରଳିବା ଫଳରେ ସମୁଦ୍ର ଜଳପତ୍ତନର ଉତ୍ତୋଳନ ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଆତଙ୍କିତ କରୁଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କର ସମୁଦ୍ରରେ ଲୀନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି ଓ ପରିବେଶ ଅସନ୍ତୁଳନ ଆଦି ଅନାହୂତ ଆଶଙ୍କା ବିଶ୍ୱରେ ଖାଦ୍ୟ ସଂକଟ ଘଟିବ ବୋଲି ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ଆଦି ଘଟଣାବଳୀ ମଣିଷର ମାନସିକ ଅସନ୍ତୁଳନକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି, ଠିକ୍ ସେତିକିବେଳେ ଛତିଶଗଡର ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସରକାର କିମ୍ବା ଆନ୍ଧ୍ରର କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖ# ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ଏକ ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ରାଜ୍ୟର ଜନଜୀବନକୁ ଆତଙ୍କିତ କରୁଛିା ମହାନଦୀର ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ତରଫା ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ମହାନଦୀ ଜଳକୁ ଅବରୋଧ କରୁଛନ୍ତିା

ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ଅଣମୌସୁମୀ ସମୟରେ ପାଣି ନ ଛାଡିବାରୁ ବିଦୁ୍ୟତ ଉତ୍ପାଦନ ଘୋରତର ବ୍ୟାହତ ହେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆବଶ୍ୟକ ଜଳର ସ୍ୱଳ୍ପତା ହେତୁ ମରୁଡିର ଆଶଙ୍କା ଯେତିକି ଦେଖା ଦେଇଛି ତା’ଠାରୁ ଅଧ#କ ଭୟଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଛିା ଶିଳ୍ପରୁ ନିର୍ଗତ ଦୂଷିତ ଜଳ ହୀରାକୁଦ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଥ#ବା ମହାନଦୀ ଓ ଏହାର ଶାଖା ନଦୀଗୁଡିକରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ଜଳଜୀବମାନେ ମୃତୁ୍ୟବରଣ କରିବୋ ଏହି ମହାନଦୀର ଅବବାହିକାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ପରିବାର ବୃତ୍ତି ହରେଇବୋ ଶିଳ୍ପ ନିର୍ଗତ ଦୂଷିତ ଜଳରାଶିକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣ ଘଟିବା ଏବେ ଦେଖାଯାଉଛି ପାରାଦ୍ୱୀପ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଗଢି ଉଠିଥ#ବା ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାରରୁ ନିର୍ଗତ ଦୂଷିତ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ହଜାର ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ ମାଛ ମରି ଭାସୁଛନ୍ତିା

ଏ ତ ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ କଥାା କିନ୍ତୁ ଯଦି ହୀରାକୁଦଠାରୁ ନଦୀ ମୁହାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଳରାଶି ଭୟଙ୍କର ଭାବେ ଦୂଷିତ ହେବ ତା’ର କୁପ୍ରଭାବ ରାଜ୍ୟର ଜନଜୀବନକୁ ଆନ୍ଦୋଳିତ କରିବ ତାହା ଆଶଙ୍କାର କାରଣ ହୋଇଛିା ସେହିଭଳି ଭାବେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟାରେଜ ନିର୍ମାଣ କରି ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଜଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଥ#ବା ବେଳେ ସେ ଅଞ୍ଚଳର ଯଦି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ବର୍ଷା ହୁଏ, ଏବଂ ବର୍ଷାଜଳ ଯଦି ବ୍ୟାରେଜର ଜଳପତ୍ତନକୁ ଅତ୍ୟଧ#କ ବୃଦ୍ଧି କରିଦିଏ, ସେତେବେଳେ ନିଜର ବ୍ୟାରେଜ୍କୁ ନିରାପଦ ରଖ#ବା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ହଠାତ୍ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୁ୍ୟସେକ୍ ପାଣି ଛାଡି ଦିଅନ୍ତି ଓ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜଳପତ୍ତନ ୬୨୯ ଫୁଟ ହୋଇ ଗଲେ ହୀରାକୁଦ ଆନିକଟର ସ୍ଥିିତି ବିପଦଜନକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସି ଯଦି ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ, ତେବେ ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲା ବିଶେଷ କରି ଅବିଭକ୍ତ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ କି ପ୍ରଳୟ ଘଟିବ? ଧନଜନ କେତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଭାସିଯିବେ ତାହା କଳନା କରିହେବ ନାହିାଁ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଇଂଜିନିୟର ସ୍ୱର୍ଗତ ବିଶେ୍ୱଶ୍ୱରାୟଙ୍କ ୧୯୪୮ ମସିହାର ସମ୍ଭାବନା ରିପୋର୍ଟକୁ ନେଇ ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବେ ମହାନଦୀର ହୀରାକୁଦଠାରେ ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥ#ଲାା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥ#ଲା ଜାତୀୟ ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଳବିଦୁ୍ୟତର ଉପଯୋଗ ଏବଂ ହୀରାକୁଦ ତଳମୁଣ୍ଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶାର ବନ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଜଳସେଚନ ଆଦି କରାଯାଇ ପ୍ରାକୃତିକ ସଂପଦ ଭରା ଓଡ଼ିଶାର ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ଉପଶମ କରିବାା

ସେଥ#ପାଇଁ ତତ୍କାଳୀନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାହରଲାଲ ନେହେରୁ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଡକାଇ ସମସ୍ତ କଥା ଅବଗତ କରାଇଥ#ଲେ ଏବଂ ସହମତିରେ ଓଡ଼ିଶାର ହୀରାକୁଦଠାରେ ହିଁ ମହାନଦୀର ସ୍ରୋତକୁ ଅବରୋଧ କରି ଜାତୀୟ ଏବଂ ଦରିଦ୍ରତମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ବୁଝାଇଥ#ଲୋ ବିିହାର ରାଜ୍ୟର ଲୁହାପଥରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଓ ଓଡ଼ିଶାର ଅମାପ ଖଣିଜ ସଂପଦକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ରାଉରକେଲାଠାରେ ଇସ୍ପାତ୍ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥ#ଲାା ସେଥ#ପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଜଳସଂପଦ, ଜଙ୍ଗଲ ସଂପଦ, ଖଣିଜ ସଂପଦ ଏବଂ ସାଗର ସଂପଦ ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଥାଉ ନା କାହିଁକି ସେସବୁ ଜାତୀୟ ସଂପଦା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସମବିକାଶ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶକୁ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବା ଉଚିତା କେନ୍ଦ୍ରରେୟୁନିୟନ୍ ସରକାରର ଯିଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ସେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥ#ବା ତାଙ୍କ ଦଳ କିମ୍ବା ନିଜ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନହୋଇ ସମଗ୍ର ଭାରତୀୟ ଉପମହାଦେଶର ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବୋ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାବନାରେ ଦେଶ ପରିଚାଳିତ ହେବା ଆମେରିକା ମହାଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକୁ ନେଇ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକା ଗଠିତ ହୋଇଛିା ମାତ୍ର ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ସମସ୍ତ କ୍ଷମତା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ହାତରେ ଦିଆଯାଇଛିା ସେହି ଢାଞ୍ଚାରେ ଆମ ଦେଶର ସମ୍ବିଧାନ ତିଆରି ହୋଇଛିା ଏହା ଏକ ସଂଘୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଏ ରାଷ୍ଟ୍ରର କ୍ଷମତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତା ଏହି ଯୁକ୍ତ ଭାରତବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସମଭାବରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନ ହେଲେ ଦେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବରେ ଗଢିହେବ ନାହିାଁ ସେ ବିଚାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାନ୍ୟବର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀସଭାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଯେଭଳି ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରାକୃତିକ ସଂପଦରେ ଭରା ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ନିପୀଡିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ତଳିତଳାନ୍ତ କରିବାକୁ ଯାଉଛିା ସବୁଠାରୁ ପରିତାପର ବିଷୟ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥ#ବା ଓଡ଼ିଶା ପାଣିପବନରେ ପରିପୁଷ୍ଟ ହୋଇଥ#ବା ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଯାଇ ଜନ୍ମମାଟିକୁ ଭୁଲିଯାଇ ବିଜେପି ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ଦଳୀୟ ଓ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାବନାରେ ପରିପୁଷ୍ଟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଆନୁଗତ୍ୟ ଏବଂ ବିହାର ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଇ ଛତିଶଗଡ ବିଜେପି ସରକାରର ଓଡ଼ିଶା ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୋଧୀ ଘଟଣା ପ୍ରତି ଯେଭଳି ସମର୍ଥନ ଜ୍ଞାପନ କରିଚାଲିଛନ୍ତି ତାହା ରାଜ୍ୟବାସୀ ଅବଶ୍ୟ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତିା ମୋଟ ଉପରେ ଛତିଶଗଡ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରମଣ ସିଂଙ୍କ ସହିତ ବୁଝାମଣା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାନ୍ୟବର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶାର ଚାରିକୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ରଚନା କରିଛନ୍ତି ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଏବଂ ହୀନମାନ୍ୟତାର ପରିଚାୟକ କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବ ନାହିାଁ

ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହଜନିତ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଏବେ ପ୍ରାୟତଃ ଅନିୟମିତା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ଉପରେ ଭରସା କରିହେଉ ନାହିାଁ ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ଶିମିଳିପାଳରେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ଯେଭଳି ରବି ଋତୁରେ ରବି ଫସଲକୁ ସହାୟତା କରୁଥ#ଲା ତାହା ଏବେ ଆଉ ହେଉ ନାହିାଁ ଏତ ଗଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ ପ୍ରବାହର କଥା କିନ୍ତୁ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅଧ#କ ଦୁଃଖଦ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏା ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରୁ ୨୦୦ ନଟିକାଲ ମାଇଲ ଦୂରରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଆବହମାନ କାଳରୁ ବର୍ଷକୁ ହାରାହାରି ଦୁଇଥର ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେଲେ ସମୁଦ୍ରରେ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ବାତ୍ୟାଜନିତ ପବନ ହୁଏା ଏହି ବାତ୍ୟାଜନିତ ପବନ ଉପକୂଳରୁ ଗତିକଲା ବେଳେ ଉପକୂଳରେ ଝଡ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏା ଅଧ#କ ଘନିଭୂତ ହେଲେ ବେଳେବେଳେ ମହାବାତ୍ୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏା ୧୯୬୭, ୧୯୭୧, ୧୯୮୧ରେ ଏବଂ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବାତ୍ୟାପବନ ମହାବାତ୍ୟାରେ ପରିଣତ ହୋଇ ଯେଭଳି ସମୁଦ୍ରକୂଳର ଢେଉ ଓଡ଼ିଶାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମୁଷଳଧାରାରେ ବର୍ଷା ହେଲା ଓ ବନ୍ୟା ପ୍ଲାବନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥ#ଲା, ସେ କଥା କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିାଁ

୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟା ଚିଲିକା ମୁହାଣ ଏବଂ ଋଷିକୂଲ୍ୟା ମୁହାଣର ମଧ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଗୋପାଳପୁର ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଯେପରି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଲା ତା’ର ପୁନନିର୍ମାଣ ଏବେ ଯାଏ ଶେଷ ହୋଇନାହିାଁ ଏବଂ ଏହି ଘନିଭୂତ ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟା ଓ ପବନ ଓଡ଼ିଶାର ପଶ୍ଚିମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଛତିଶଗଡରେ ବର୍ଷା ନହୋଇ ଝାଡଖଣ୍ଡ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବୃଷ୍ଟିପାତ କରିବା ଫଳରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରୁ ବନ୍ୟାସ୍ରୋତ ଶିମିିଳିପାଳ ଦେଇ ବାରିପଦା ସହରକୁ ଖ#ନ୍ଭିନ୍ କରିଦେଇଥ#ଲାା ଦୀର୍ଘ ୪୦ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦୧୪ ମସିହାର ବନ୍ୟା ବିଭୀଷିକା କେବଳ ବାରିପଦା ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବିପୁଳ କ୍ଷତି ଘଟାଇଲା ନାହିଁ ବରଂ ଉତ୍ତର ବାଲେଶ୍ୱର, ବସ୍ତା, ବାଲିଆପାଳ, ଭୋଗରାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖାର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭୂତ ପରିମାଣରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଲାା ସେହିଭଳି ଭାବରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଓଡ଼ିଶାକୁ ବନ୍ୟାପ୍ଳାବିତ କରି ଯଦି ଅମରକଣ୍ଟକ ପର୍ବତମାଳାରୁ ଧାବମାନ ହୁଏ ସେଠାରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ନିର୍ମାଣ କରୁଥ#ବା ବ୍ୟାରେଜ୍ଗୁଡିକ ଉଛୁଳି ପଡିବ ଏବଂ ବ୍ୟାରେଜଗୁଡିକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ହଠାତ୍ ଉଦ୍ବୃତ୍ତ ଜଳରାଶିକୁ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଛାଡିବେ ଏବଂ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳପତ୍ତନ ୬୨୯ ଫୁଟକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଯାଏ ତେବେ ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ଭବପର ହେବ ତ? ଯଦି ଅଘଟଣ ଘଟେ ଓଡ଼ିଶାର ୧୫ଟି ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଅବିଭକ୍ତ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଅବସ୍ଥା କ’ଣ ହେବ?

ଏ ସମସ୍ତ କଥାକୁ ଚିନ୍ତା କରି ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣ ବିଭିନ୍ନ ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇ କେବଳ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆଧାର ନକରି ସମ୍ମିଳିତ ପ୍ରତିବାଦର ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରନ୍ତୁା ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠ ମତରେ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲାପରେ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ଏବଂ ଛତିଶଗଡର ବିଜେପି ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେ ଯେଉଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋଲି ବୁଝିବାକୁ ହେବା ତା’ ନହେଲେ ଦଳୀୟ ଭାବନା ଏବଂ ଦଳୀୟ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆଧାର କରି ବିଖଣ୍ଡିତ ପରସ୍ପର ବିରୋଧୀ ମତ ସୃଷ୍ଟିକରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ଭାଷଣବାଜୀ କଲେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିାଁ ତେଣୁ ସାଂପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଭାବନାକୁ ନେଇ ଆଗେ ମାଟି ପରେ ପାର୍ଟିା ଜନ୍ମ ମାଟି ଆମର ମା’ା ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପାର୍ଟି ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ରାହାା ପାର୍ଟି ବିଚାରରେ ମାଟି ମା’ ପ୍ରତି ଅହେତୁକ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟିକୁ କେହି ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିାଁ ଏହା ହିଁ ସାଂପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିରେ ଏକ ମାର୍ମିକ ନିବେଦନା

Share in top social networks!