ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଆରୋପ-”ଚୋର କହୁଛି ଚୋର ପଳେଇଲା’ ଭଳି: Dr. Damodar Rout

damodar“ସୁଆଙ୍ଗ କରୁଛି ବିଜେଡି’, ଏ କଥା କହୁଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନା ତାଙ୍କଠାରୁ ଏ ଉକ୍ତି ଶୁଣିଲା ପରେ ମନେ ହେଉଛି “ଚୋର କହୁଛି ଚୋର ପଳେଇଲାା’ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଉପା ସରକାର ଏବଂ ଏବର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ବିଜେପି ସରକାର ଓଡ଼ିଶାର ମାଟି ଏବଂ ୪ କୋଟି ୧୯ ଲକ୍ଷ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କଲାଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତିା ପୋଲାଭରମ୍ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆମର ପାହାଡ ପର୍ବତରୁ ପାଣି ଗୋଦାବରୀ ନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଉଛିା ଏହାର ଉଭୟ ପାଖରେ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଛତିଶଗଡର ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଆନ୍ଧ୍ରର କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକତରଫା ଭାବେ ପୋଲାଭରମ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କଲୋ

ଏ କଥା ଜାଣିଲା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ୨୦୦୩ ମସିହାରୁ ଏ ଯାବତ୍ ପ୍ରତିବାଦ କରିଚାଲିଛନ୍ତିା ସଂପ୍ରତି ମାନ୍ୟବର ସୁପ୍ରିମ୍ କୋର୍ଟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦରଖାସ୍ତ ବିଚାରାଧୀନ ଅଛିା ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହାକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରି ନିର୍ମାଣ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତିା ଏବେ ମହାନଦୀ ପାଣିକୁ ନେଇ ଖେଳ ଖେଳୁଛି ଛତିଶଗଡର ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସରକାରା ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ଏକତରଫା ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରର ଉପା ସରକାର ଚୁପ୍ ରହିଲୋ ଏବେ ବିଜେପି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଖୋଲା ସମର୍ଥନରେ ଛତିଶଗଡ ସରକାର ବ୍ୟାରେଜ୍ ପରେ ବ୍ୟାରେଜ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଚାଲିଛନ୍ତିା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବାବୁ ନିଶ୍ଚୟ ବୁଝିଥ#ବେ ନଦୀର ଧର୍ମ ଉପରମୁଣ୍ଡରୁ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ସମୁଦ୍ରରେ ଲୀନ ହେବାା

ତେବେ ଅମରକଣ୍ଟକ ପର୍ବତମାଳାର ଲକ୍ଷାଧ#କ ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେଉଁ ବର୍ଷା ହୁଏ ସେ ପାଣି ନିମ୍ନକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଲେ ତାହା ଏକ ନଦୀ ପାଲଟିଯାଏା ଏବଂ ସେ ନଦୀର ନା ହେଉଛି ମହାନଦୀା ଓଡ଼ିଶା ସୀମା ଭିତରେ ତା’ର ଅବସ୍ଥିତି ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୪୩୦ କିଲୋମିଟରା ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶ ହେଉଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡରା ମହାନଦୀର ସମୁଦାୟ ଜଳସ୍ରୋତ ଛତିଶଗଡର ନୁହେଁ କି ଓଡ଼ିଶାର ନୁହୋଁ ତେଣୁ ଏ ଜଳସଂପଦ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥ#ଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାତୀୟ ସଂପଦା ଜାତୀୟ ସଂପଦକୁ କିଭଳି ଭାବରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ, ଯେପରି ଏହା ଜାତୀୟ ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହୋଇ ବନ୍ୟାବିତ୍ପାତ ଏବଂ ମରୁଡି ଯୋଗୁଁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, ଏ ସମସ୍ତ କଥା ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଜଳ କମିଶନ ଓ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସଂଘୀୟ ସରକାରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପାଇାଁ ସଂଘୀୟ ସରକାରଙ୍କର ଏହା ସାମ୍ବିଧାନିକ ଓ ନୈତିକ ଦାୟିତ୍ୱା ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରୁ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ସମଗ୍ର ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀା ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଛି ଘଟଣା ଘଟିଲେ ତା’ର ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଓଡ଼ିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କରା ଯେମିତି ବିଜେପି ଦଳରୁ ନିର୍ବାଚିତ ରମଣ ସିଂ ଛତିଶଗଡର

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀା ତେବେ ଛିତିଶଗଡର ସାମୂହିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଦ୍ୱାହି ଦେଇ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାର ଯେଉଁ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛନ୍ତି ତାକୁ ଦିଲ୍ଲୀର ସଂଘୀୟ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ସମର୍ଥନ କଲାବେଳେ ଦଳମତ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଛତିଶଗଡ ଜନସାଧାରଣ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତିା

ତେବେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇ ବିହାରରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଗଲାପରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତିା ଜନ୍ମମାଟି କଥା ଭୁଲିଯାଇ ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ରମଣ ସିଂଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଢାଳି ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଅକ୍ଷେପ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଉଛନ୍ତି ଜନସଂପର୍କ ପଦଯାତ୍ରା ଏବଂ ଜନତାଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦକୁ ଏକ ସୁଆଙ୍ଗର ଆଖ୍ୟା ଦେଉଛନ୍ତିା ତାଙ୍କର ଏ ଭାଷା “ଗୁଞ୍ଜାରୁଅ ଓ ପୋଷିଆଁପୁଅ’ର ଚରିତ୍ର ଭଳି
ଜଣାପଡୁଛିା

ବିଗତ ୧୬ ବର୍ଷର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାର ବିକାଶ ଘଟିଛି କି ନାହିଁ ସେ କଥା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରବାବୁ ବେଶ୍ ଜାଣିଛନ୍ତିା ତା’ ନ ହୋଇଥ#ଲେ ନିଜ ଜନ୍ମାମାଟିରେ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖାତ ହେଲା ପରେ ସେ ବିହାର ରାଜ୍ୟରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ଯାଇ ନଥାନ୍ତୋ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରବାବୁଙ୍କୁ ଏତିକି କହିବି ଆଗେ ମାଟି ପରେ ପାର୍ଟିା ମାଟି ଆମର ମା’ା ପାର୍ଟିି ଆମର ଏକ ରାହାା ପାର୍ଟି ନ୍ୟାୟରେ ମାଟି ମା’ କୋଳରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥ#ବା ମଣିଷମାନଙ୍କ ତଣ୍ଟି କାଟ ନାହିାଁ

Share in top social networks!