ବିଧର୍ମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

damodarଡା.ଦାମୋଦର ରାଉତ
ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହୁଛନ୍ତି ପୋଲାଭରମ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଲେ ଓଡ଼ିଶାର କ୍ଷତି ଘଟିବ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାକ୍ଷଣି ପୋଲାଭରମ୍କୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କଲେ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥ#ବା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ପୋଲାଭରମ୍ ପ୍ରକଳ୍ପ ଯୋଗୁଁ ଓଡ଼ିଶାର କ୍ଷତି ହେବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ସହିତ ମିଶି ସରକାର କରିଥ#ବା ବେଳେ ୨୦୦୩ ମସିହାରୁ ୨୦୦୯ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୋଲାଭରମ୍କୁ ବିରୋଧ କରୁଥ#ଲେ । ସେତେବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଉପା ସରକାର ଥ#ଲା । ତେଣୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବାବୁଙ୍କ ଦଳ କଂଗ୍ରେସକୁ ବିରୋଧ ନ କରୁ ସେହି ଆଶାରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ବି.ଜେ.ପିି. ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ମହାନଦୀ ଉପରେ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥହାନୀ ଘଟାଇବା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ କେଲୋ ପ୍ରୋଜେକଫ ଆରମ୍ଭ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ନୀରବ ରହି ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଲେ ।
ଏବେ ବି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ତାହା କରୁଛନ୍ତି । ପୋଲାଭରମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଭୂତ କ୍ଷତି ଘଟୁଥ#ବା ବେଳେ ସଂଘୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ତାକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କଲେ କିନ୍ତୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବାବୁଙ୍କ ପାଟି ଫିଟିଲା ନାହିଁ । ମହାନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ବି.ଜେ.ପି ସରକାର ଡଜନ ଡଜନ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରି ଚାଲିଥ#ଲା ବେଳେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ବାବୁ ତାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି । ଛତିଶଗଡ଼ ଓଡ଼ିଶା ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିହାର ରାଜ୍ୟର ସାଂସଦ ଭାବରେ ସେ ସମର୍ଥନ ଅଜାଡ଼ି ଦେଉଥ#ବା ବେଳେ ପୋଲାଭରମ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଟିର ପୁଅ ହିସାବରେ ଓଡ଼ିଶାର କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । ମୁଁ ତ ଭାବୁଛି ଏହା ତାଙ୍କର ଦେ୍ୱðତ ଆନୁଗତ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରଙ୍କ ଧର୍ମରୁ ବିଚୁ୍ୟତ ଜଣେ ବିଧର୍ମୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ।

Share in top social networks!