ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ କନ୍‌କ୍ଲେଭରେ ରାଜ୍ୟ ଜନଜାତି ସମସ୍ୟା ଉପରେ ହେବ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା

ovcସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯ରୁ ୨୧ ତିନି ଦିନ ବ୍ୟାପି ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ କନ୍‌କ୍ଲେଭରେ ରାଜ୍ୟର ଜନଜାତି ବିକାଶ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇ ବ୍ୟାପକ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବ ଏବଂ ଏହାର ନିସ୍କର୍ଷ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରକ ମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯିବ ବୋଲି ଆୟୋଜକ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।
ରାଜ୍ୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ସଚିବ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର, ନୀତି ଆୟୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡଃ ଟି ହକ୍‌, କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ରାଜସ୍ୱ କମିଶନର ଅଖିଳ ବିହାରୀ ଓତା, ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଗଣ୍ୟମାନ୍ୟ ସମାଜସେବୀ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଭୁ, ବସୁନ୍ଧରାର ସଭାପତି ମଧୁସୋରେନ, ଟିଡିସିସିର ପରିଚାଳକ ସୁଶାନ୍ତ ନନ୍ଦ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଡେପୁଟି ସେକ୍ରେଟାରୀ ପରିମଳ ସିଂ ଓ ୟୁଏନଏଫପିର ଦୀପା ପ୍ରସାଦ ପ୍ରମୁଖ ଆଲୋଚକ ଭାବେ ଯୋଗଦେବେ ।
ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ବହୁ ପାରମ୍ପାରିକ ବନବାସିନ୍ଦା, ବିପଦ ସଂକୁଳ ଆଦିମ ଜନଜାତି, ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ମୁରବି ତଥା ସାମାଜିକ ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଯୋଗଦେଇ ରାଜ୍ୟର ଜନଜାତିମାଙ୍କର ସ୍ଥିତି ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।
ରାଜ୍ୟରେ ୬୨ ପ୍ରକାରର ଜନଜାତି ବାସ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ୨୨ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ । ୮୦ପ୍ରତିଶତ ଜନଜାତି ଏବେ ବି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ରହନ୍ତି । ପ୍ରାକୃତିକ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗୁଡ଼ୁଥିବା ବେଳେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଛି ।
ଓଡ଼ିଶା ବିକାଶ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆଦିବାସୀ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାରମ୍ପାରିକ ବନବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଆଇନ, ଜଙ୍ଗଲ ଭିତ୍ତିକ ଜୀବିକା ବିଶେଷକରି ଲଘୁ ବନଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ କାରବାର ଜନିତ ସ୍ଥିତି, ସ୍ୱଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଅନୁସୂଚିତ ଅଂଚଳରେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ସଂପ୍ରସାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତା ତଥା ଆଦିବାସୀ ଉପଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀତାକୁ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ପୂର୍ବତନ ସୂଚନା କମିଶନର ତଥା ସମ୍ମିଳନୀର ଆବାହକ ଜଗଦାନନ୍ଦ, ଏଫଇଏସ୍‌ର ମୀନା ଦାସ ମହାପାତ୍ର ଓ ବସୁନ୍ଧରାର ୱାଇ ଗିରି ରାଓ, ଆରସିଡିସିର ଜଗନ୍ନାଥ ଚାଟାର୍ଜି ପ୍ରମୁଖ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Share in top social networks!