ବିଶ୍ୱନିୟନ୍ତା ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ କାହାର?

jagaaଡାଃ ଦାମୋଦର ରାଉତ

ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେ ଜଗତର ନାଥ ଜଗନ୍ନାଥ କାହାର? କେବଳ ସେବାୟତମାନଙ୍କର ନା ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କର ତାହା ଜାଣିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇଗଲାଣିା ଗତବର୍ଷ ନବକଳେବର ପାଇଁ ତିନୋଟି ଜାଗାରୁ ଦାରୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଗଲାା ଦାରୁ ଛେଦନ ପୂର୍ବରୁ ସେହିସବୁ ଜାଗାରେ ଶବର ପଲ୍ଲୀ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲାା ସେବାୟତମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଗୋଷ୍ଠୀକନ୍ଦଳ ଅଛି ବୋଲି ଗୋଟିଏ ଶବରପଲ୍ଲୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଦୁଇଟି ଶବରପଲ୍ଲୀ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା ଏବଂ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀର ସେବାୟତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେଠାରେ ରହିବା ଏବଂ ଖାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଗଲାା ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଏ ଶବରପଲ୍ଲୀର ଅର୍ଥ କ’ଣ? ଏବେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ତ୍ରିକାଳଦର୍ଶୀ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି-ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ କୁ„ାଇ ପାରିବେ, ବଡ ଦାଣ୍ଡରେ ରଥ ଚାଲିଲା ବେଳେ ରଥ ଉପରେ ସେବାୟତ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀମାନେ ଘେରି ରହିବୋ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଭକ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ବାହାର ଅଞ୍ଚଳରୁ ରଥ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତିା ଖରାରେ, ବର୍ଷାରେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଆକୁଳ ନୟନରେ ଚାହିଁଥାନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ମୁଖ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇାଁ ଆକୁଳ ନୟନରେ ହାତଟେକି ଚାହିଁଥାନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଟିକେ କରିବା ପାଇାଁ ସୁଯୋଗ ଟିକେ ମିଳେ ନାହିାଁ ଶ୍ରୀଜିଉମାନେ ଯଦି ସେବାୟତମାନଙ୍କର ସଂପତ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ରଥ ଉପରକୁ ଅଣାଯାଏ କାହିଁକି? ଯୁଗଯୁଗ ଧରି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଆସିଛି-ମହାପ୍ରଭୁ ବିଶ୍ୱନିୟନ୍ତା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥା ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିଜେ ହେବା ପରେ ପରେ କୁଆଡେ ଘୋଷଣା କରିଥ#ଲେ “”ବର୍ଷକରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଶ୍ରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚାା ସେଦିନ ରନ# ସିଂହାସନ ଛାଡିବି-ସିଂହଦ୍ୱାରକୁ ଆସିବିା ଚଉ ବାହାମେଲି ରଥାରୁଢ ହେବିା ହେ ବିଶ୍ୱମାନବ ସମାଜ! ମୋତେ ଦର୍ଶନ କରି ପାପାଚାରରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଆ ମୁକ୍ତ
ହୋଇଯାଆ ଜାତି, ବର୍ଣ୍ଣ, ଧର୍ମ ବିଚାର କର ନାହିାଁ ତଥାପି ଯଦି ମନ ନ ବୁଝୁଛି ଭିଡ ଠେଲି ମୋ ରଥ ଦଉଡିକୁ ଛୁଇଁ ଦିଅ”ା ମାତ୍ର କେଉଁଠି କହି ନାହାନ୍ତି ଯେ “ମୋ ରଥ ଛୁଅଁ- ମୋ ରଥ ଉପରକୁ ଆସ, ସେବାୟତମାନଙ୍କୁ ପାଉଣା ଦେଇ ମୋ ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଛୁଇଁ ଯାଆ’
ଦ୍ୱାପର ଯୁଗରେ ସେଇ ପରମେଶ୍ୱର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଧରାଧାମକୁ ଆସିଥ#ଲୋ ବିଶ୍ୱମାନବ ସମାଜରୁ ଅହଂକାର ପାପାଚାର, ଦୁର୍ବଳ ଉପରେ ସବଳର ଅତ୍ୟାଚାରର ଯେତେବେଳେ ସୀମା ଲଂଘନ କରେ ସେତେବେଳେ ସୃଷ୍ଟି କର୍ତ୍ତା ତାକୁ ଦେଖ#ପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି ସହିପାରନ୍ତି ନାହିାଁ ଦାନବ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ମାତ୍ର କତିପୟ ମଣିଷ ମାନବଧର୍ମୀ ଅଗଣିତ ନିରୀହ ମଣିଷ ଉପରେ ଏ ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ବା ସହିପାରନ୍ତେ କେମିତି? ଏହାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ମାନବ ସମାଜରେ ଶାନ୍ତି ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ କାହାର ନା କାହାର ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଧରାଧାମକୁ ଆସିଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାକୁ ହିଁ ଯୁଗଧର୍ମ ବୋଲି କୁହାଯାଏା ସେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଦ୍ୱାପର ଯୁଗରେ ଧରାଧାମକୁ ଆସିଥ#ଲେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣା ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଶବରକୂଳରେ ଜନ୍ମ ହେଲୋ କଂସ ଭୟରେ ବସୁଦେବ ଘୋର ଝଡବର୍ଷାକୁ ନ ଡରି ନବଜାତ ପୁତ୍ରକୁ ଆଣି ଗୋପପୁରରେ ନନ୍ଦରାଜାଙ୍କ ପନ#ୀ ଯଶୋଦାଙ୍କ କୋଳରେ ସମର୍ପଣ କରିଦେଲୋ କୌରବ ଶହେ ଭାଇଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ସହି ନପାରି ଯେତେବେଳେ ହସ୍ତିନାପୁରବାସୀ ହା ହା କାର କରୁଥ#ଲେ, ମଥୁରା ରାଜା କଂସର ରଡି ଶୁଣି ମଥୁରାର ପ୍ରଜାକୂଳ ଯେତେବେଳେ ମୂର୍ଚ୍ଛା ଯାଉଥ#ଲେ, ନଷ୍ଟ ଚରିତ୍ରର ନାରୀ ଦାନବୀୟ ପ୍ରବୃତ୍ତିକୁ ଚରିତାର୍ଥ କରିବା ପାଇଁ କୋମଳମତି ଶିଶୁମାନଙ୍କର ରକ୍ତ ଶୋଷି ଖାଉଥ#ଲା, କୁରୁସଭା ତଳେ ମହାସତୀ ଦ୍ରୌପଦୀଙ୍କର ବସ୍ତ୍ରହରଣ କରାଯାଉଥ#ଲା, ଏ ପ୍ରକାର ବ୍ୟଭିଚାର ଓ ଅତ୍ୟାଚାରକୁ ସହି ନପାରି ସାଧାରଣ ମଣିଷ ଯେତେବେଳେ ରାହା ଖୋଜୁଥ#ଲା ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସେଥ#ରୁ ମାନବ ସମାଜକୁ ରକ୍ଷା କରିଥ#ଲୋ ଲୀଳା ଖେଳା ଶେଷ କରି ଯେତେବେଳେ ଯିବାକୁ ଚାହିଁଲେ ଧର୍ମରାଜ ଯୁଧ#ଷ୍ଠିରଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ଶାସନ ଅର୍ପଣ କଲୋ ନିରୀହ ନିଷ୍କପଟ, Cଶ୍ୱର ବିଶ୍ୱାସୀ ପାଣ୍ଡବ ପାଞ୍ଚ ଭାଇଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦେବାକୁ ଯାଇ ଅକ୍ଷଅଣି ସେନା ବା ଯଦୁବଂଶକୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥ#ଲୋ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସରିଲା ପରେ ଦାନବ ମୂଳୋତ୍ପାଟନ କଲାପରେ ଫେରିବାକୁ ଚାହିଁଲୋ ଯଦୁବଂଶକୁ ଧ୍ୱଂସ କଲୋ ଏ ଧ୍ୱଂସ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସବା ଶେଷରେ ଆସିଥ#ଲେ ତାଙ୍କର କନିଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ପ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନା ପିତା ହିସାବରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କନିଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନଙ୍କୁ ଅଧ#କ ସ୍ନେହ କରନ୍ତିା
ପ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନଙ୍କୁ ପାଖକୁ ଡାକିଲେ-କୁଶଳ ଜିଜ୍ଞାସା କଲେ, ସେଇ ଅବସରରେ ଶୂନ୍ୟକୁ ହାତ ବଢାଇଲୋ ଅଦୃଶ୍ୟରେ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଆସି ପ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରି କାଟିଲାା ସେହି କାଟିବା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନଙ୍କ ଉରୁ ବା ଜ^ ଖଣ୍ଡିକ ଛିଟିକି ଆସି ପଡ଼ିଲା ମହୋଦଧ#ରେ । ସେ ହେଲେ ନୀଳଶୈଳ । ଶିଆଳି ଲଟା ତଳେ ଶୋଇଲେ । ଜରା ଶବର ଶରବିଦ୍ଧ କଲା । ପିଣ୍ଡରୁ ପ୍ରାଣ ଅଲଗା ହେଲା । ଦାରୁ ହୋଇ ଭାସି ଭାସି ଆସି ଲାଗିଲେ ବାଙ୍କୀ ମୁହାଣରେ । ତାଙ୍କୁ ପାଇଲା ଆଉ ଜଣେ ବିଶ୍ୱାବସୁ ଶବର । ସମୁଦ୍ର ପତନଠାରୁ ୨୮ ଫୁଟ ଗଭୀରରେ ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ଦାରୁ ଦେବତାଙ୍କୁ ଲୁଚାଇ ରଖ#ଲା ବିଶ୍ୱାବସୁ ଶବର । ଏହା କିପରି ସମ୍ଭବ ହେଲା? ତାହା ହିଁ ବିଶ୍ୱ ନିୟନ୍ତାଙ୍କୁ ଜଣାା ତା’ପରେ ରାଜା ଇନ୍ଦ୍ରଦୁ୍ୟମ୍ନଙ୍କୁ କ’ଣ ସ୍ୱପ୍ନ ହେଲା? ବିଦ୍ୟାପତିଙ୍କୁ ଖୋଜିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଦାରୁ ଦେବତା ଉପରକୁ ଆସିଲେ କେମିତି? ନିବୁଜ ଘର ଭିତରେ ସ୍ୱୟଂ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ଛଦ୍ମବେଶରେ ଆସି ବିଗ୍ରହ ନିର୍ମାଣ କଲେ କେମିତି ଏବଂ ରାଜା ଦେଇଥ#ବା ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ କଣ୍ଟ ପୂରିବାର ଅବଧ# ଶେଷ ନହେଉଣୁ ସେ ପୁଣି ଉଭେଇ ଗଲେ କେମିତି ଏବଂ ରାଣୀ ଗୁଣ୍ଡିଚାଙ୍କ ବାଧ୍ୟବାଧ୍ୟକତାରେ ରାଜା ଦ୍ୱାର ଖୋଲିଲେ ଏବଂ ତିନି ବିଗ୍ରହଙ୍କୁ ଦେଖ#ଲୋ ହାତ ନାହିଁ, ଗୋଡ ନାହିଁ ଏବଂ ଚକା ଚକା ଆଖ# ସେଥ#ରେ ପଲକ ପଡୁ ନାହିାଁ ସେଇ ତ କଳା ଠାକୁରା ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜିତ, ସେ କାହାର? ଜାତି, ବର୍ଣ୍ଣ, ଧର୍ମ ନିର୍ବିଶେଷରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କର ନା କେତେଜଣ ଲୋଭୀ ସେବାୟତଙ୍କରା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି-ବେଳେ ବେଳେ ସ୍ୱ-ଇଚ୍ଛାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ପାତାଳି ହୋଇଯାଆନ୍ତିା ଚତୁର୍ଥ ଶତାବ୍ଦୀ ବେଳକୁ କଙ୍ଗୋଦର ରାଜା ଜନ୍ମେଞ୍ଜୟ ତ୍ରି-କଳିଙ୍ଗ ବିଜୟ କଲାପରେ ତାଙ୍କୁ ଦୈବୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ହେଲା ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ପାଇାଁ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ୍ର ଦେଶର ସବୁ ରାଜାମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ପାହାଡ ଉପରେ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ରାଜ୍ୟ ଶାସନ କରୁଥ#ଲୋ ଲୋକେ ପାହାଡ ଉପରେ ରହୁଥ#ଲୋ କାଳକ୍ରମେ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରୁ ମାଟି ଧୋଇ ହୋଇ ନଦୀ ଜଳରେ, ବନ୍ୟା ସ୍ରୋତରେ ଖସିଆସି ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଏବଂ ବୌଦ୍ଧ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଥ#ବା ୧୦ଟି ବୌଦ୍ଧ ସ୍ତୁପ ଯାହା ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ତାହା ଆଜିର ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତା ସେହି ୧୦ଟି ବୌଦ୍ଧ ସ୍ତୁପ ହେଉଛି ୧୦ଟି ପାହାଡା ଲଳିତଗିରି, ଉଦୟଗିରି ସେଇଠି ଅବସ୍ଥିତା ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଚାରଣ ଭଳି ବୁଲି ବୁଲି ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଶାନ୍ତି ବାଣୀ ପ୍ରଚାର କରୁଥ#ଲେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଥ#ଲୋ ଏ ଇତିହାସର ତଥ୍ୟ କାହାର ମୁଖନିସୃତ କାହାଣୀ ନୁହେଁ-ଏହା ଇତିହାସର କଥାା
ତେବେ ରାଜା ଜନ୍ମେଞ୍ଜୟ ଯେତେବେଳେ ଯାଜପୁରରେ ରାଜଧାନୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥ#ଲେ ସେତେବେଳେ ପୁଣି ତାଙ୍କୁ ଦୈବୀବାଣୀ ହେଲା- “”ଯେବେ ଯାଜପୁରରେ ରାଜଧାନୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବ ପ୍ରଥମେ ସେଠାରେ ଏକ ଦେବୀପୀଠ ସ୍ଥାପନ କର”ା ଦେବୀପୀଠ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ହେେଲ ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ଆଜ୍ଞା ଆଣିବାକୁ ହେବା ସେତେବେଳକୁ ପୁରୋହିତବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେଲାଣିା ସେଥ# ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଜ୍ଞା ଆଣିବାକୁ ହେଲେ ପୁରୋହିତ ବା ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛିା ରାଜା ଜନ୍ମେଞ୍ଜୟ ନିଜର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ନିଜକୁ ଯଯାତିକେଶରୀ ପ୍ରଥମ ଭାବେ ପରିଚୟ ଦେଲେ ଏବଂ କାଣ୍ୟକୁବ୍ଜା ବା କନୌଜ୍ରୁ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ଆଣିଲୋ ଦୁଇ ଜଣ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ଧରି ଚାଲି ଚାଲି ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚ#ଲୋ ସେ ସମୟରେ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ପଙ୍କ କାଦୁଅ ଭରା ସମୁଦ୍ରକୂଳା କାଆଁ ଭାଁ ଜନବସତିା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଦେଉଳ ନାହିାଁ ତେବେ ଅଛନ୍ତି କେଉଁଠି? ଲୋକମୁଖରୁ ଶୁଣିଲେ ରକ୍ତବାହୁ ଯବନ ଠାକୁରଙ୍କୁ ନେବା ପାଇଁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଆସୁଛିା ସେଥ#ରେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ରାଜା ଠାକୁରଙ୍କୁ କେଉଁଠି ନେଇ ଲୁଚାଇଛନ୍ତିା କେଉଁଠି ଲୁଚାଇଛନ୍ତି ତାହା ଜଣା ନାହିାଁ କଥାରେ ଅଛି- “”Cଶ୍ୱର ଦଉଡି ମଣିଷ ଗାC-ଯେଣିକି ଟାଣଇ ତେଣିକି ଯାଇ”ା ରାଜା ଯଯାତିକେଶରୀ ପ୍ରଥମ ହାତଯୋଡି ଠାକୁରଙ୍କୁ ମନଭିତରେ ଡାକି ଡାକି ଚାଲିଲୋ କୁଆଡେ ଯାଉଛନ୍ତି ଜଣାନାହିାଁ ବାଟଘାଟ ଦେଖ# ନାହାନ୍ତିା ତେବେ ଚାଲି ଚାଲି ଆଜିର ବୀରମହାରାଜପୁର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍ର କୋଟ ସମଲାଇ ଗାଁରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚ#ଲୋ ସେଇଠି ପାହାଡ ଗୁମ୍ଫାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପାଇଲେ ଏବଂ ଆଣି ଆସିଲା ବେଳେ ୪ ଜଣ ଶବର ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ଆସିଥ#ଲୋ ନିଜେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଥୁରାରେ ଶବର ଘରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥ#ଲୋ ତେଣୁ ୪ ଜଣ ଶବରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଯଯାତିକେଶରୀ ପ୍ରଥମ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥ#ବା କଥା କୁହାଯାଏା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅଛି – ପ୍ରାୟ ୧୪୪ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱ ନିୟନ୍ତା ଏହି ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ କୋଟ ସମଲାଇର ସେଇ ସୁ-ଉଚ୍ଚ ଅପହଞ୍ଚ ପାହାଡ ଗ&ୁମ୍ଫାରେ ପାତାଳି ହୋଇଥ#ଲୋ ସେଇ ଠାକୁର ପରବର୍ତ୍ତୀ କାଳରେ ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜିତା ତେବେ ଶବର ପଲ୍ଲୀରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ ଯେଉଁ ଦଇତାପତିମାନେ ଦାରୁ ଛେଦନ ବେଳେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କିଏ ? ସ୍ୱୟଂ ବିଶ୍ୱନିୟନ୍ତାଙ୍କୁ ନିଜର ସଂପତ୍ତି ବୋଲି ଭାବି ଯେଭଳି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେଭଳି ସେବା ଦେଉଛନ୍ତିା ଯାହା ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ପରମ୍ପରାକୁ ଲଂଘନ କରୁଛିା ଜଗନ୍ନାଥ ଧର୍ମ ହେଉଛି ସନାତନ ଧର୍ମା ଏଇ ସନାତନ ଧର୍ମ ହେଉଛି ଅନନ୍ତ ଅକ୍ଷୟା ସେ ଧର୍ମରେ ସାଂପ୍ରଦାୟିକତାର ଚିହ୍ନ ନାହିାଁ ଛୁଆଁ ଅଛୁଆଁର ପ୍ରଶ୍ନ ନାହିାଁ ତେବେ ଧର୍ମ ହେଉଛି ଏକ ବିଶ୍ୱାସା ସନାତନ ଧର୍ମକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଯିଏ ଯେମିତି ଜାଣିଛି ସିଏ ସେଭଳି ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ଡାକୁଛିା ଅନ୍ଧ ୬ ଜଣ ହାତୀ ଦେଖ#ବା ଭଳି ସେଇ ଅନ୍ଧ ମଣିଷମାନେ ନିଜ ନିଜର ବିଶ୍ୱାସକୁ ପାଥେୟ କରି ବିଭିନ୍ନ ସଂପ୍ରଦାୟରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତିା
ଏହି କାରଣରୁ ଏକ ସମୟରେ ଅଲୌକିକ ବୁ୍ୟତ୍ପତ୍ତିରେ ମୂର୍ତ୍ତିମନ୍ତ ପ୍ରତୀକ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥ#ବା ଆଦିି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଯେଉଁ ସଂସ୍କାର ଆଣିଲେ ପରେ ସେଇ ସନାତନ ଧର୍ମ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପରିଣତ ହେଲା ଏବଂ ପରେ ପରେ ଇସ୍ଲାମ୍ ଧର୍ମ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟଧର୍ମ, ଶିଖଧର୍ମ, ବୌଦ୍ଧଧର୍ମ ଆଦି ବହୁ ଧର୍ମ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ହିନ୍ଦୁମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥ#ବା ମଣିଷମାନେ ତାଙ୍କର ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତିା କିନ୍ତୁ ସେ ତ ବିଶ୍ୱନିୟନ୍ତାା ଜାତି, ଧର୍ମ ନିିର୍ବିଶେଷରେ ସେ ହେଉଛନ୍ତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ମାନବ ସମାଜର ଦେବତାା ତେବେ ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଯାହା ସବୁ ଘଟୁଛି ତାହା କେବଳ ଦୁଃଖଦାୟକ ନୁହେଁ ବରଂ ଚରମ ଜଗନ୍ନାଥ ଧର୍ମଦ୍ରୋହର ଏକ କରୁଣ ପରିଣତିା ସ୍କନ୍ଧ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସେବାପୂଜା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ଅଧ#କାର କେବଳ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଗଜପତିଙ୍କ ଉପରେ ନ୍ୟସ୍ତା ଗଜପତି ହିଁ ପ୍ରଥମ ସେବକା ଧର୍ମଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ସେବକ ଗଜପତି ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଦଇତାପତିମାନେ କଟୁ ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର ଉତ୍ତର ନାହିାଁ ସେଇଭଳି ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ ଏବଂ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସେବାପୂଜାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିପାରିବେ ନାହିାଁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ରାତ୍ରିମଣୋହିରେ ତାମ୍ବୁଳ ସେବନ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଏା ପାନପତ୍ରରେ ଯାହାସବୁ ଦେବାର ବିଧ# ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି ସେଥ#ରେ ଜାଇଫଳ ବା ଜାଇତ୍ରିର ମୂଲ୍ୟ ଅଧ#କ ପଡୁଛି ବୋଲି ମିତବ୍ୟୟତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଯାଇ ଜାଇତ୍ରି ବଦଳରେ ଗୋପଳ ଜର୍ଦ୍ଦା ଦେବା ପାଇଁ ଆଜିର ପ୍ରଶାସକ କିମ୍ବା ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷମତା ନାହିାଁ ଏହା ମନେ ରଖ#ବାକୁ ହେବା ଏହା ଏକ ମହାନ ପରମ୍ପରାର ଉଲଂଘନ ବୋଲି ବୁଝିବାକୁ ହେବା ଏ ସଂପର୍କରେ ଏକଦା ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରର ରାଜା ହରିସିଂହଙ୍କର ବୈଷ୍ଣବ ଦେବୀ ହୁଅନ୍ତୁ, କିମ୍ବା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ତିରୁପତି କିମ୍ବା ମଦୁରାଇର ମିନାକ୍ଷୀ ଦେବୀଙ୍କର ପୂଜାପାଠର ବିଧ# ବିଧାନ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁା

Share in top social networks!