ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବି ତଥା ସମାଲୋଚକ ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ବାରିକଙ୍କ ପରଲୋକ; ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଶୋକ ଓ ଭାଷା-ସାହିତ୍ୟର ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି

12742391_852639068215391_2716298341577882296_nପ୍ରସିଦ୍ଧ କବି ତଥା ସମାଲୋଚକ ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ବାରିକଙ୍କର ଆଜି ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛିା ବହୁଦିନ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥାଇ ସେ ଗତକାଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଆପୋଲୋ
ହାସପାତାଳରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥ#ଲୋ ଆଜି ପ୍ରତୁ୍ୟଷ ୫ଟା ୨୦ରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ଘଟିଛିା ସୌରୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟର ଅପୂରଣୀୟ ଘଟିଛି ଓ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଗଭୀର ଶୋକ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛିା

୧୯୩୮ ମସିହା ଅକେଫାବର ୩ ତାରିଖରେ ମୟ&ୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ଅମର୍ଦ୍ଦାଠାରେ ଜନ୍ମିତ ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ନିଜର ଶିକ୍ଷକ ପିତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ରାଇରଙ୍ଗପୁରରେ ଶିକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ବାରିପଦା ଓ ରେଭେନ୍ସାରେ ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିଥ#ଲୋ ଜଣେ ଇଂରାଜୀ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ କର୍ମମୟ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରି ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ଭଦ୍ରକ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ରେଭେନ୍ସା ଓ ବିଜେବି କଲେଜରେ ଇଂରାଜୀ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଶହ ଶହ ଅନୁରାଗୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବା ସହିତ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ପରେ ରାଜ୍ୟ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ପ୍ରଣୟନ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦବୀରେ କାର୍ଯ୍ୟକରି ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥ#ଲୋ
ଅବସରପ୍ରାପ୍ତି ପରେ ସେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ରହି ସୃଜନଶୀଳ ଓ ସାରସ୍ୱତ ସଂଗଠନ କାର୍ଯ୍ୟର ବ୍ୟାପୃତ ଥ#ଲୋ

ଜଣେ କବି ଓ ସମାଲୋଚକ ଭାବରେ ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ବାରିକଙ୍କ ନାମ ଅନେକ ମହଲରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଭାବରେ ଆଲୋଚିତ ହେଉଥ#ଲାା ଉପଭାରତ, ଅନୁଭାରତ, ସାମାନ୍ୟ କଥନ, ଆମେ ଦୁହେଁ, ଆକାଶ ପରି ନିବିଡ, ବିଥ# ପାଇଁ, ଭାରି ମନେ ପଡ, ସତ୍ୟର କୁହୁକ, ରାମାୟଣୀ, ସବୁଠାରେ ତୁମେ, ହଳଦୀ ବସନ୍ତ, ଆଉ ଯାହା କହିବାକୁ ଥ#ଲା, ଜୀବନ ଯେମିତି ଇତ୍ୟାଦି ୧୮ଟି କବିତା ଗ୍ରନ୍ଥ ସମେତ ୯ଟି କଳା-ପ୍ରବନ୍ଧ-ସମାଲୋଚନା ପୁସ୍ତକର ପ୍ରଣେତା ଭାବରେ ଖ୍ୟାତ ସୌରୀନ୍ଦ୍ର ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟ ଓ ଅନୁବାଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ରୁଚି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଓଡ଼ିଆ ପାଠକ ମହଲରେ ଯଥେଷ୍ଟ ସୁନାମର ଅଧ#କାରୀ ହୋଇଥ#ଲୋ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସାରସ୍ୱତ ପ୍ରତିଭା ପାଇଁ ସେ ବିଷୁବ ପୁରସ୍କାର ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥ#ଲୋ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସୌରୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
କରିଥ#ଲୋ ସାମାନ୍ୟ ଘଟଣା ଓ ବିଷୟକୁ ନେଇ ସେ ରଚନା କରିଥ#ବା କବିତାଗୁଡିକ ଅସାମାନ୍ୟତା ଓ କାଳୋତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣତା ଅର୍ଜନ କରିଥ#ଲାା ମହାଭାରତକୁ ନେଇ ତାଙ୍କର କାବି୍ୟକ ଉପସ୍ଥାପନ ଓଡ଼ିଆ କବିତାରେ ଅନନ୍ୟ ବିବେଚିତା କଳାକୃତି ଓ କଳାସମାଲୋଚନାକୁ ନେଇ ଲିଖ#ତ ତାଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରବନ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ଭାରତୀୟ ଭାଷାରେ ଅନୁଦିତ ହୋଇଛିା

ଆଜି ସୌରୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଥ#ର୍ବ ଶରୀର ହାସପାତାଳରୁ ପୁନାମା ଗେଟ୍ସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚ#ବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ ସାହିତି୍ୟକ ଓ ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନଙ୍କ ସ୍ରୋତ ଛୁଟିଥ#ଲା ଓ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶେଷ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥ#ଲୋ କବି ସୌରୀନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟର ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ହେଲା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡ. ଅରୁଣ କୁମାର ସାହ&ୁ, ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସଂଜୟ କୁମାର ଦାସ ବର୍ମା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ, ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଗଭୀର ଶୋକ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ଶୋକସନ୍ତପ୍ତ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କ ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜ୍ଞାପନ କରିଛନ୍ତିା ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲେଖକ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାହିତ୍ୟ
ସମାଜ, ଓଡ଼ିଆ ଯୁବଲେଖକ ସମ୍ମେଳନ, ବିଶ୍ୱମୁକ୍ତି ପତ୍ରିକା ପରି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସମେତ ସାଂସଦ ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ପ୍ରଫେସର ବାସୁଦେବ ସାହୁ, ଡ. ଦିନନାଥ ପାଠୀ, କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ଆବାହକ ଡ. ଗୌରହରି ଦାସ, କୋଲକତାସ୍ଥିତ ଏକାଡେମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧ#କାରୀ ଡ. ମିହିର ସାହୁ, ଓଡ଼ିଶା ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେମୀ ସଚିବ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାରମିଶ୍ର, ବିଶିଷ୍ଟ କବି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିଶ୍ର, ରକ୍ଷକ ନାୟକ ଓ ସଂଗଠକ ସୁଧୀର ମଉଡମଣି ପ୍ରମୁଖ ପହଞ୍ଚ#
ଶୋକପ୍ରକଟ କରିଥ#ଲୋ

ମୃତୁ୍ୟ ଶଯ୍ୟା ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ପନ#ୀ ରମାରାଣୀ ଓ ପୁତ୍ର ବିଧାନଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମେତ ଆତ୍ମୀୟସ୍ୱଜନ ଉପସ୍ଥିତ ଥ#ଲୋ ବାସଭବନରେ ରଖା ଯାଇଥ#ବା ପାଥ#ର୍ବ ଶରୀରକୁ ବାହାରିନ୍ରୁ ବାହାରିଥ#ବା କନ୍ୟା ଅନନ୍ୟାଙ୍କ ପହଞ୍ଚ#ବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯିବ ଓ ଆସନ୍ତା କାଲି ଅନ୍ତ୍ୟେଷ୍ଟିକି୍ରୟା ସଂପନ୍ନ ହେବ ବୋଲି ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶା

Share in top social networks!