ନବକଳେବର ରଥଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ମେଗା ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦ୍ଘାଟିତ

puriiiମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନବକଳେବର ଓ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଉପଲକ୍ଷେ ରାଜ୍ୟ ବୟନ, ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମ (ଉତ୍କଳିକା) ଦ୍ୱାରା ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ଅର୍ବାନ ହାଟରେ ଏକ ମେଗା ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବୟନ, ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛିା ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଚଳିତ ମାସ ୧୫ ତାରିଖରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛିା ସମୁଦାୟ ୪୦ଟି ଷ୍ଟଲରେ ବୁଣାକାର ଏବଂ କାରିଗରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରାଯାଉଛିା

ଏତଦ୍ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍କଳିକା, ବୟନିକା, ଅମ୍ଳାନ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତିା ଓଡ଼ିଶା ହସ୍ତତନ୍ତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପର ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଏହି ମେଳା ଆୟୋଜନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟା
ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ପଥର ଖୋଦେଇ, ପଟ୍ଟଚିତ୍ର,ଚାନ୍ଦୁଆ, କଂସା ଓ ପିତ୍ତଳ, କାଠ ଖୋଦେଇ ଏବଂ ତାରକାସୀ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଭୃତି ଏହି ମେଳାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛିା ଏଥ# ସହିତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଖ୍ୟାତି
ସମ୍ପନ୍ନ ବୁଣାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହସ୍ତତନ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛିା ଏହି ମେଳାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛିା ପୁରୀ, କଟକ, କେଉଁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ, କଳାହାଣ୍ଡି ଏବଂ ବରଗଡର କାରିଗର ଓ ବୁଣାକାରମାନେ ମେଳାରେ
ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତିା

ଆଜିର ଏହି ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗର କମିଶନର ତଥା ଶାସନ ସଚିବ ଶ୍ରୀମତୀ ଚିତ୍ରା ଆରୁମୁଗମ୍, ବୟନ ଶିଳ୍ପ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ସଂଘମିତ୍ରା କାନୁନ୍ଗୋ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥ#ଲୋ ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଶିଷ୍ଟ କ=ଶିଳ୍ପୀ ସୌରଭ ନାୟକ ଏବଂ ସାଥୀ କଳାକାରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭଜନ ପରିବେଷଣ ହୋଇଥ#ଲାା

ଏହି ମେଳାରେ ପ୍ରାୟ ତିନିଲକ୍ଷ ଜନସମାଗମ ହେବା ସହ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସାୟ ହେବା ଆଶା କରାଯାଏ ବୋଲି ଉତ୍କଳିକାର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଗାୟତ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତିା

Share in top social networks!