ଚିନରେ ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବ୍ୟବସାୟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଉପରେ ଚିନ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରାଙ୍କ ଆଲୋଚନା

msmeeଚାଇନା ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଓ ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ଏସିଆ ମଧ୍ୟରେ ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ଓ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଚିନର କୁନମିଙ୍ଗ ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଚିନ୍-ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ ଏକ୍ସପୋ ତଥା ୨୩ତମ ଚିନ୍-କୁନମିଙ୍ଗ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହୋଇଛିା ଏଥର ଏହି ବାଣିଜ୍ୟମେଳା ବୈଦେଶିକ କାରବାର, ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ଓ ଅଧ#କ ପରିଦର୍ଶକ ଆସିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭୁତପୂର୍ବ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛିା ୨୫.୧୯ ବିଲିୟନ୍ ଡଲାରର ବୈଦେଶିକ କାରବାର ହୋଇଥ#ବା ବେଳେ ବିଦେଶୀ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୭୮୫ ବିଲିୟନ୍ୟୁଆନ୍ରେ ପହଞ୍ଚ#ଥ#ଲାା ୭,୪୦,୦୦୦ ଲୋକ ଏଥର ଏହି ଏକ୍ସପୋକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରି ବିଭିନ୍ନ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାରରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥ#ଲୋ

୧୯ଟି ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବ ଏସିୟ ଦେଶ ଏଥ#ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥ#ଲୋ ୧୩ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହଲରେ କରାଯାଇଥ#ବା ୬୦୦୦ଟି ଷ୍ଟଲ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ୧୧୬ଟି ଷ୍ଟଲରେ ତା’ର ଉତ୍ପାଦିତ ସମାଗ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥ#ଲାା ଓଡ଼ିଶାର ୧୦ଟି ଷ୍ଟଲରେ ଭେମେଣ୍ଟ ଏନର୍ଜି, ଜୟ ଭାରତ ସ୍ପାଇସ୍ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ୍, ସ୍ୱସ୍ତିକ୍ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ, କଳିଙ୍ଗ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ, ବରୁଣେଇ ହାଣ୍ଡିକ୍ରାଫଫସ୍, ଏ.ପି. ଏକ୍ସପୋର୍ଟର, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଓ ନିଗମ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ
ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଡୋକ୍ରା ଓ ଫ୍ୟାସନ ଜୁଏଲାରୀ, ମସଲା ଓ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ବୟନ ଉତ୍ପାଦ, ଇମିଟେସନ୍ ଜୁଏଲାରୀ, କୃଷି ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥ#ଲୋ ଓଡ଼ିଶାର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଭ କରିଛନ୍ତିା

ଏହି ରହଣି କାଳରେ ଅଣୁ, କ୍ଷୁଦ୍ର, ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଚାଇନା ପ୍ରତିନିଧ# ଦଳ, ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଭି.କେ ସିଂହ ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚିନରେ ଭାରତର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ବ୍ୟବସାୟର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥ#ଲୋ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ବେହେରା ମଧ୍ୟ ଚାଇନାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଓ ୟୁନାନ ରାଜ୍ୟର ଗଭର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ସହ ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥ#ଲୋ ହୋଟେଲ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲରେ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ “ଭାରତ ସନ୍ଧ୍ୟା’ରେ ସେ ଭାରତ ଓ ଚାଇନା ମଧ୍ୟରେ ସୁସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥ#ଲୋ

Share in top social networks!