ଗର୍ବ, ଅଂହଙ୍କାର ଓ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣତାର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ଥିଲେ ସ୍ୱର୍ଗତ ବ୍ରଜନାଥ

ଗର୍ବ, ଅଂହଙ୍କାର ଓ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣତାର ଉଦ୍ଧ୍ୱର୍ରେ ରହି ଜଣେ ସରଳ ଓ ସାଧାରଣ ମଣିଷ ଭାବରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ବ୍ରଜନାଥ ଶତପଥୀ ସମସ୍ତଙ୍କର ନିକଟତର ହୋଇପାରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅନନ୍ୟ ଓ ଅସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲେ ପ୍ରେରଣାର ଉସô । ଏକାଧାରରେ ଜଣେ ସାରସ୍ୱତ ସାଧକ, ବାଗ୍ମୀ, ଆଧ୍ୟାତ୍ମବାଦୀ, ସମାଲୋଚକ ଓ ନିଃସ୍ୱାର୍ଥପର ଜନସେବକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପାଣ୍ଡିତ୍ୟ, ମୂଲ୍ୟବୋଧଭି•ିକ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ଓ ମାନବିକତା ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଭାଜନ କରିପାରିଥିଲା । ଓଡିଶାରେ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରଗତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମାଜ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ।

ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ଜାଗରଣର ଅଗ୍ରଣୀ ନାୟକ କହିଲେ ଅତ୍ୟୁକ୍ତି ହେବ ନାହିଁ । କାବ୍ୟଶାସ୍ତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନରେ ସମୟର ସଦୁପୋଯଗ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ଥିଲା ‘ମାନବ ଜୀବନ ନୁହଁଇ କେବଳ ବର୍ଷ ମାସ ଦିନ ଦଣ୍ଡ, କର୍ମେ ଜୀଏଁ ନର କର୍ମ ଏକା ତା’ର ଜୀବନର ମାନଦଣ୍ଡ’ । ଜଣେ ଉଚ୍ଚ ଆଦର୍ଶ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ନୀତିନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାବରେ ସେ ସମାଜର ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସେବା ଦେବାର ଭାବନା ଶିକ୍ଷା ଦେଇଯାଇଛନ୍ତି । ସନାତନ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆଦର୍ଶ ଓ ପ୍ରେରଣା ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ତାହାକୁ ଆମ କର୍ମମୟ ଜୀବନରେ ପରିଷ୍ଫୁଟ କରିବା ହିଁ ହେବ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ
ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଏବଂ ଅଖିଳ ଓଡିଶା ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହାସଭାର ପୂର୍ବତନ ଜିଲ୍ଲା ସମ୍ପାଦକ ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜ ସଂସ୍କାରକ ବ୍ରଜନାଥ ଶତପଥୀଙ୍କ ଦଶାହ ଉପଲକ୍ଷେ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏକ ସ୍ମୃତିଚାରଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ସଭାରେ ବକ୍ତାମାନେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଥିଲେ ।

ବ୍ରଜନାଥ ଶତପଥୀ ସ୍ମୃତି ସଂସଦ ନାମରେ ଏକ ସଂଗଠନ ଗଢି ସ୍ୱର୍ଗତ ଶତପଥୀଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଅଖିଳ ଓଡିଶା ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହାସଭାର ରାଜ୍ୟ ଯୁବବାହିନୀ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ସ୍ୱଦେଶୀ ଜାଗରଣ ମ•ର ରାଜ୍ୟ ବିଚାର ପ୍ରମୁଖ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଡକ୍ଟର ଧୀରେନ୍ଦ୍ର ନନ୍ଦ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ । ବିବୁଧେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାଧରଙ୍କ ସଂଯୋଜନାରେ ଟାଙ୍ଗିଆପଡାସ୍ଥିତ ନିଜସ୍ୱ ବାସ ଭବନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଧାୟକ ରାଜେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ, ଅଖିଳ ଓଡିଶା ବ୍ରାହ୍ମଣ ମହାସଭାର ଜିଲ୍ଲା ସଭାପତି ଜ୍ଞାନ ରଞ୍ଜନ ଦାଶ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଂପାଦକ ହରିଚରଣ ଦାଶ, ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ରାଜ୍ୟ ମଠ ମନ୍ଦିର ପ୍ରମୁଖ କେଶବ ରାଉତରାୟ, ପୂର୍ବ ଓଡିଶା ସଂଗଠନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉପେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ପୁରୀ ଉପସଭାପତି ଡା. ପ୍ରମୋଦ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ସମ୍ପାଦକ ଦ୍ୱାରିକା ନାଥ ରଥ, ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଘର ଜିଲ୍ଲା ସଙ୍ଘଚାଳକ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟବାହ ବେଲେଶ୍ୱର ସାହୁ, ହିନ୍ଦୁ ଜାଗରଣ ସାମୁଖ୍ୟର ରାଜ୍ୟ ସମ୍ପାଦକ ଅଜିତ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଗୀତା ଗବେଷଣା ପରିଷଦର ସମ୍ପାଦକ ଶକ୍ତି ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ଓ ବଦ୍ରୀନାଥ ପ୍ରସାଦ, ସହକାର ଭାରତୀର ଜିଲ୍ଲା ସଂଯୋଜକ ମିହିର କୁମାର ବିଧାର, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କରେନ୍ଦ୍ର ମାଝୀ, ରାଜ୍ୟ ଉପସଭାପତି ପୃଥ୍ୱୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ, ଜିଲା ସଭାପତି ସୁଦୀପ୍ତ ରାୟ, ସରସ୍ୱତୀ ଶିଶୁ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଧାନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମହାନ୍ତି, ଇତିହାସ ସଂକଳନ ସମିତିର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସଂଗଠନ ମନ୍ତ୍ରୀ କମଳେଶ ଦାଶ ଓ ଜିଲ୍ଲ୍ା ସଂଯୋଜକ ଗଗନ ପ୍ରତିହାରୀ, କର୍ଣ୍ଣେଲ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଭୀମସେନ ପ୍ରଧାନ, ଐତିହାସିକ ସତ୍ୟବାଦୀ ବଳିୟାରସିଂହ, ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବି ଶିବସୁନ୍ଦର ପଟ୍ଟନାୟକ, ସର୍ବେଶ୍ୱର ମହାପାତ୍ର, ଅବନୀ ଦାସ, ନରହରି ନନ୍ଦ, ବୈଷ୍ଣବ ମହାପାତ୍ର, ସିଦେ୍ଧଶ୍ୱର
ସିଂହ, ଗୋପବନ୍ଧୁ ସାହୁ, ଅମୀୟ ପରିଡା, ସନ୍ତୋଷ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ, ସତ୍ୟନାରାୟଣ ବିଶୋଇ, ଅଭିମନ୍ୟୁ ଘଟୁଆଳ, ଶରତ ବେହେରା, ଅସୀମାନନ୍ଦ ଦାସ, ସତ୍ୟବାନ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ, ପ୍ରଫୁଲ ସାମନ୍ତରାୟ, ଡଃ ବୃନ୍ଦାବନ ପଣ୍ଡା, ଦେବରାଜ ରଥ, ବ୍ରଜକିଶୋର ସ୍ୱାଇଁ, ବସନ୍ତ ରଥ, ପ୍ରଫେସର ପ୍ରମୋଦ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର, ବେକୁଣ୍ଠ ନାଥ ମହାପାତ୍ର, କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ହରିଚନ୍ଦନ, ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ବାରିକ, ଶରତ ବେହେରା, ପ୍ରସନ୍ନ ମିଶ୍ର, ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ମିଶ୍ର, ଅର୍ଜୁନ ସାହୁ, ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ତାଙ୍କର ଅମର ଆତ୍ମାର ସଦ୍ଗତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ଶତପଥୀ ଏଭଳି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିବେଶରେ ଭାବବିହ୍ୱୋଳ ହୋଇ ଛଳଛଳ ନୟନରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ ।

Share in top social networks!