ମାତୃଭାଷାପାଇଁ ଦୀପଟିଏ ଜଳାଇଛୁ ମାତ୍ର, ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ମୁକ୍ତିର ମଶାଲ ଜଳାଇବୁ: ୧୬ଦିନର ସାଇକେଲଯାତ୍ରା ସତ୍ୟବାଦୀରେ ଶେଷ

purstyଓଡିଶାରେ ଆଜି ଓଡିଆଭାଷା ଓ ଓଡିଆବାସୀ ଆଜି ଗୌଣ । ସୀମାନ୍ତ ସହରମାନଙ୍କରେ ଓଡିଆଭାଷାର ପ୍ରଚଳନ ପ୍ରାୟ ନାହିଁ କହିଲେ ଚଳେ । ଦେଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଓଡିଶାରାଜ୍ୟ ଗଠନ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ମିଳିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶାସନ, ପ୍ରଶାସନ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ତରରେ ଓଡିଆଭାଷା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ପାଇପାରିଲାନାହିଁ ।

ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ରାଜ୍ୟ ଗଠନର ୮୦ବର୍ଷ ଓ ଓଡିଆ ସରକାରି ଭାଷା ଭାବରେ ପ୍ରଣୀତ ଆଇନର ୬୦ବର୍ଷ ସର୍ବୋପରି ଓଡିଆଭାଷାର ମହାଭାରତୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଭାବରେ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତିର ଏକବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତୀ ପରେ ମଧ୍ୟ ଓଡିଆଭାଷାକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଓ ସରକାରି ସ୍ତରରେ ଉପଯୁକ୍ତ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଯେଉଁ ଭାଷା ଓଡିଆଜାତି ଅସ୍ମିତାର ପରିଚୟ, ତାର ସୀମା, ସ୍ୱାତନ୍ତ୍ର୍ୟ ଓ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱର ଆଧାରଶୀଳା, ସେହି ଭାଷା କ୍ରମଶ ଓଡିଆ ମାଟି ଓ ଓଡିଆ ଛାତି ଭିତରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଛି ।

ଏହାଠାରୁ ବଳି ଦୁଃଖ ଓ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ଘଟଣା ଆଉ କିଛି ନାହିଁ । ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂରାଜୀ କ୍ରମଶଃ ଓଡିଆଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଆବୋରି ବସିଲାଣି । ଆମର ସଂଗୀତ, ସିନେମା, ଏପରିକି ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଇଂଗ୍ରୋଡିଆ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର ଢେର ବେଶୀ । ତଥାକଥିତ ଦୃଶ୍ୟଶ୍ରାବ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ଘୋଷକଘୋଷିକାଙ୍କର ଉଦଘୋଷଣରେ ଓଡିଆ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟ ଭାଷା ବ୍ୟବହାର ଢେର ବେଶୀ । ଓଡିଶାର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଏକ ବିଚିତ୍ର ବିଭାଜନ ସୁତ୍ରପାତ ହୋଇଛି ।

ସରକାରି ଓଡିଆ ମାଧ୍ୟମର ବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ରମଶଃ ଦୁର୍ବଳତର ହୋଇ ବନ୍ଦ ଅବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚôଥିବାବେଳେ ଗାଁଗହଳରେ ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛତୁ ଫୁଟିଲାଭଳି ଗଢି ଉଠିଛି । ଏଥିପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ସାମାନ୍ୟ ନିଘା କିମ୍ବା ନିଷ୍ଠା ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ମାଧ୍ୟମରେ ମାତୃଭାଷା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଆରୋପ କରାଯାଇ ପ୍ରଚଳିତ କେନ୍ଦ୍ରିୟ ଅନୁଦାନକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଠିକ ସମୟରେ ବିନିଯୋଗ ନ କରିବାରୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଏହିସବୁ ଅନୁଦାନ ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଯାହା ଫଳରେ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ ହେବା ସହିତ ନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଦାନ ପାଇବେ ନାହିଁ ।

ଓଡିଶା ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହିତ ବେସରକାରି ଇଂରାଜୀ ମାଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ଆମ ଭାଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ । ଓଡିଶା ଶୈକ୍ଷିକ ବିକାଶର ସ୍ମୃତିସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ୱରୂପ ଏକଦା ଗଢି ଉଠିଥିବା ମୁକ୍ତାକାଶ ବନବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗୋପବନ୍ଧୁଙ୍କର ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷାନୀତି ବିଶ୍ୱକବି ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁର ଓ ବିଶ୍ୱଭାରତୀ ଶାନ୍ତିନିକେତନକୁ ବହୁବାର ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବାବେଳେ ଓଡିଶାର ଶିକ୍ଷାବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉଦାସୀନତା ବିଷୟରେ ଜନସଚେତନତାପାଇଁ ବିଶ୍ୱଭାରତୀର ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ସାଇକେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ବକୁଳବନରେ ଭାଷା ସଂସ୍କୃତିର ସୁରକ୍ଷା ଉଦେ୍ଧଶ୍ୟରେ ସଂକଳ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଉଦ୍ଧାତ୍ତ ଉଦଘୋଷଣା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଶାନ୍ତିନିକେତନରୁ ବାହାରିଥିବା ସଂପୃକ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଓଡିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଓ ଯୋଗଜନ୍ମା ପୂର୍ବସୂରୀମାନଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥଳୀ ପରିଭ୍ରମଣ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ସାତଶହ ପଚାଶ କୋଶ ପଥ ଅତିକ୍ରମ କରି ସତ୍ୟବାଦୀ ବକୁଳ ବନବିଦ୍ୟାଳରେ ଭାଷା ଆନେ୍ଦାଳନର ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସନେ୍ଦଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ସଂପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନାର ପ୍ରତୁ୍ୟତ୍ତରର ସମ୍ମିଳିତ ସ୍ୱର ଓଡିଆ ଜାତିକୁ ଚେତେଇ, ତତେଇ ଓ ମତେଇ ଦେବାପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହେବ କହିଲେ ଅତୁ୍ୟକ୍ତି ହେବନାହିଁ । ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ଉକ୍ତ ଭାଷା ଆନେ୍ଦାଳନର ସାରଥି ଶୋଭାଯାତ୍ରୀମାନେ ଷୋଷଣା କରିଥିଲେ ଆଜିଆମେ ଭାଷାର ମଙ୍ଗଳ ମନାସୀ ଦୀପଟିଏ ଜଳାଇବାକୁ ଆସିଛୁ । ଆସନ୍ତାକାଲି ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ମହାମୁକ୍ତିର ମଶାଲ ଜାଳିବୁ । ସେଥିପାଇଁ ଓଡିଶାର ପ୍ରତିଟି ମଣିଷ ସତର୍କ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଏକାନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଶାନ୍ତିନିକେତନ ବଙ୍ଗର ଶୈଖିକ ବିକାଶର ପୂଣ୍ୟ ତୀର୍ଥ ଭାବରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିବାବେଳେ ଆମ ଓଡିଶାର ଶୈଖିକ ବିକାଶର ପୂଣ୍ୟ ତୀର୍ଥ, ପୂଣ୍ୟଭୂମି, ପୂଣ୍ୟ ଦେବାଳୟ ନଇଁ ଯାଉଛି, ନହକି ଯାଉଛି ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିପଡୁଛି । ଶାନ୍ତିନିକେତନର ଶିକ୍ଷାମନ୍ଦିର ଓ ସତ୍ୟବାଦୀର ଶିକ୍ଷା ଶ୍ମଶାନ ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ, ଛାତିରେ କୋହ ଓ ବକ୍ତବ୍ୟରେ କ୍ରେଧର ଝଙ୍କାର ତୋଳିଥିଲା ।

ଆଜିର ଉଦ୍ୟାପନୀ ଯାତ୍ରାରେ ଓଡିଆଭାଷା ସଂଗ୍ରାମ ସମିତି, ଓଡିଆଭାଷା ସଚେତନଯାତ୍ରା ଅଭ୍ୟର୍ଥନା କମିଟି ଓ ଉକ୍ରଳ ସମ୍ମିଳନୀ ମିଳିତ ଭାବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଅପରାହ୍ଣରେ ଏହି ଅଭିଯାତ୍ରୀଦଳ ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ ପହଞ୍ଚôବା ପରେ ଓଡିଆଭାଷା ସଂଗ୍ରାମ ସମିତିର ଆବାହକ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଶଙ୍କର ପରିଡାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବିଶାଳ ସାଇକେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ପାଛୋଟି ପଞ୍ଚଶଖାଙ୍କ ସ୍ମୃତିପୀଠକୁ ପାଛୋଟି ନିଆଯାଇଥିଲା । ସମାଧିପୀଠରେ ପଞ୍ଚସଖାଙ୍କୁ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିବା ପରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥିଲା । ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବିପୁଳ ଜନସମାଗମ ଘଟିଥିବାରୁ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସାହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଓ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଦଳଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଛକମାନଙ୍କରେ ଉଚ୍ଛ୍ୱସିତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଜ୍ଞାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଡଃ ସୁବ୍ରତ ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ପୌରହିତ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଯାତ୍ରା ଉଦ୍ୟାପନୀ ଓ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ସଭାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦେବୀପ୍ରସନ୍ନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ସାଂସଦ ବୈଷ୍ଣବ ଚରଣ ପରିଡା, ପ୍ରଫେସର ଅଦୈ÷ତ ପାତ୍ର, ପ୍ରଫେସର ନଟବର ଶତପଥୀ, ସମାଜସେବୀ ହେମନ୍ତ ରଥ, ଜିଲ୍ଲାପରିଷଦ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷା ଶଶୀମଣୀ ବରାଳ, ଡଃ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ, ଉକ୍ରଳ ସମ୍ମିଳନୀ ଜିଲ୍ଲା ଆବାହକ ଭୀମସେନ ମହାପାତ୍ର, କବି ଉମାକାନ୍ତ ରାଉତ, ସବିତା ପଣ୍ଡା ଓ ସତ୍ୟବାଦୀର ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା , ଯୁବକଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାବେଳେ ବନବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଭାସ ରଂଜନ କର ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଶୋଭାଯାତ୍ରାକାରୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡିଆଭାଷା ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି, ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା ଓଡିଆରେ କରିବା, ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ସରକାରି କାମ ଓଡିଆରେ କରିବା, ନିଯୁକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଥିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ବିଷୟ ଉଠାଇ ଦେବା, ଓଡିଶାରେ ସ୍ଥାପିତ ସମସ୍ତ କମ୍ପାନୀର ଇଂଜିନିୟରିଂ, ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଓ ଡିପ୍ଲୋମା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଯୁକ୍ତିପାଇଁ ୯୫ଭାଗ ସ୍ଥାନ ଓଡିଆପିଲାଙ୍କପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ଆଦି ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ।

Share in top social networks!