ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ‘ବିଶାଳ ମହିଳା ମରଭୂମି ସଫାରୀ’ରେ କଳିଙ୍ଗନଗର ବାଳିକାଙ୍କ ସଫଳ ଯୋଗଦାନ

desertsafariଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଆଡଭେଞ୍ଚର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଓ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ (ବିଏସ୍ଏଫ୍) ପକ୍ଷରୁ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ୨୭ ଜଣିଆ ମହିଳା ଟିମ୍ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକର ମୁକାବିଲା କରି ‘ବିଶାଳ ମହିଳା ମରଭୂମି ସଫାରୀ ୨୦୧୫’ ଯାତ୍ରା ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ୧୩ଜଣ ଓ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଆଡଭେଞ୍ଚର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପକ୍ଷରୁ ଚୟନ ହୋଇଥିବା ୧୪ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲା କଳିଙ୍ଗନଗର ଅଞ୍ଚଳର ରାମଠେଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ରାଣୀ ଜାମୁଡା ଓ ତ୍ରୀଜଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ସୁମିତ୍ରା କେରାଇ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

ଏହି ଦଳ ଗୁଜରାଟ ଭୁଜରୁ ରାଜସ୍ଥାନ ଦେଇ ପଞ୍ଜାବର ୱାଘା ସୀମା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ, ଶିକ୍ଷାର ଗୁରୁତ୍ୱ, ସଫେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା ସହିତ ସୀମାରେ ଥିବା ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ବଢାଇବା ଏହି ଟିମ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ।

ଏହି ଦଳ ଫେବୃଆରୀ ୨୫ତାରିଖରେ ଗୁଜରାଟର ଭୁଜରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହିତ ମରଭୂମିରେ ନିଜ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏହି ମହିଳା ଦଳ ଶିକ୍ଷାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଓ ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିର ପ୍ରୟୋଗ ତାଙ୍କ ଜୀବନଧାରଣମାନରେ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ୨୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଏହି ମହିଳା ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସହିତ ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ସୌନିକମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ବଢାଇଥିଲେ । ବିଏସ୍ଏଫ୍ର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏହି ଯାତ୍ରାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା । ଉଭୟ ରାଣୀ ଓ ସୁମିତ୍ରା ଏହି ସଫାରୀରେ ଯୋଗ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିବାରୁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିବା ସହ ଏହି ଯାତ୍ରା ପୂର୍ଣ୍ଣମାତ୍ରାରେ ଉପଭୋଗ କରିଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଯାତ୍ରାର ସଫଳ ସମାପନ ପରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଆଡଭେଞ୍ଚର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ବଚ୍ଛେନ୍ଦ୍ରୀ ପାଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ଗ୍ରେଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଡେଜର୍ଟ ସଫାରୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଟ ଉପରେ ୨୩୦୦ କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବା ଅମା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା । ଏହାସହିତ ଏହି ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଦଳକୁ ଅନେକ କଠିନ୍ ପରିସ୍ଥତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଓ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିବାରୁ ସେ ବିଏସ୍ଏଫ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୨ରେ ସମାପ୍ତ ଏହି ଯାତ୍ରା ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଦୃଢତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବିଏସ୍ଏଫ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉପହାର ।

ପାଲଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଜାମସେଦପୁରର ପ୍ରେମଲତା ଅଗ୍ରୱାଲ, ଖରସୁଅାଁର ଦିପ୍ତିରାଣୀ ସରଦାର, ତୁମୁଙ୍ଗର ସୁଖମତି ମହାତୋ, କାନ୍ଦ୍ରାର ସୁଶୀଲା କୁମାରୀ, ଜାମସେଦପୁରର ରାଜଶ୍ରୀ ସିଂହଲ, ଜାମସେଦପୁର ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ କର୍ମଚାରୀ ସତିଲ ଏକା, ଶୋଭାରାଣୀ ହାନ୍ସଦା, ଗୁଜରାଟ ଭଦୋଦ୍ରାରୁ କ୍ରୀଷ୍ଣା ରାଣା, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଡେରାଡୁନ୍ରୁ ଆମ୍ଲା ରାୱତ୍, ସନ୍ଧ୍ୟା ଭଦ୍ରି, ଓ ଝାଡଖଣ୍ଡର ହଜାରିବାଗ୍ରୁ ନଭିତା ରାଣାଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

Share in top social networks!