ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଟାଟାଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କୃଷୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦ୍ଘାଟିିତ

tatakrushiଗଞ୍ଜାମଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତବ୍ରହ୍ମପୁରରୟୁସିପିଇଞ୍ଜିନିୟରିଂବିଦ୍ୟାଳୟ ପଡ଼ିଆରେଟାଟାଷ୍ଟିଲପକ୍ଷରୁ୬୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ସ୍ଥାନୀୟକୃଷକ ଓ କୃଷିବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁନେଇ‘ବାର୍ତ୍ତା’ ନାମକକୃଷୀସମ୍ପର୍କିତସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ଦିନିଆ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଆଜିଗଞ୍ଜାମଡିଆରଡିଏ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିଦେ୍ର୍ଧଶକଶ୍ରୀ ଆଶୀଷଠାକ୍ରେ, ବ୍ରହ୍ମପୁରଏସ୍ବିଆଇରଡିିଜିଏମ୍ଶ୍ରୀକୌଶିକସିହ୍ନା, ଗଞ୍ଜାମ ଉଦ୍ୟାନକୃଷିବିଭାଗର ଉପ ନିଦେ୍ର୍ଧଶକଶ୍ରୀଭଗବାନ ଦାସ, ଡେପୁଟିମେୟରଜ୍ୟୋସ୍ନା ନାୟକ ଓ ଟାଟାଷ୍ଟିଲଗୋପାଳପୁର ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକକ୍ଷେତ୍ରରମୁଖ୍ୟଶ୍ରୀସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ରଙ୍କଉପସ୍ଥିତିରେଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

ଆଧୁନିକକୌଶଳବିଷୟରେକୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅବଗତକରାଇବାସହସେମାନଙ୍କଉପôାଦନ ବୃଦ୍ଧିରେସହାୟତାକରିବାଏହି ସମ୍ମିଳନୀର ମୂଳଲକ୍ଷ୍ୟ ।
ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ଓୟୁଟି ଓ ଅନ୍ୟ କ୍ଷ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର ୧୫ଜଣ କୃଷି ଓ ଏହାସମ୍ପର୍କିତବିଭାଗରବୈଜ୍ଞାନିକକୃଷକଙ୍କସହିତ ଉନ୍ନତ ବିହନ, ଉପôାଦକତା, ଉନ୍ନତ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦକ୍ଷତା, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣସଂସ୍ଥା ଓ ଡାଲୀଜାତୀୟଶସ୍ୟଉପôାଦନ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗଉପରେଆଲୋଚନାକରୁଛନ୍ତି ।
ଶ୍ରୀଠାକ୍ରେଟାଟାଷ୍ଟିଲଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରଶଂସାକରିବାସହିତକୃଷୀଉପôାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନୂତନ ବୈଷୟିକକୌଶଳ ଓ ଉପକରଣରବ୍ୟବହାରଉପରେଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ ।

ଟାଟାଷ୍ଟିଲଗୋପାଳପୁର ପ୍ରକଳ୍ପରମୁଖ୍ୟଶ୍ରୀସୁଶାନ୍ତ ମିଶ୍ରକହିଥିଲେ ଯେ, ଗଞ୍ଜାମରକୃଷିରେ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ଇତିହାସରହିଛି ।ଏହିକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାଧ୍ୟମରେକୃଷକମାନଙ୍କୁସେମାନଙ୍କବିଭିନ୍ନକୃଷିସମ୍ପର୍କୀୟସମସ୍ୟାରସମାଧାନ ପାଇଁବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କସହିତସିଧାସଳଖ ଆଲୋଚନାକରିପାରିବେ ।
ସେହିପରିଟାଟାଷ୍ଟିଲସିଏସ୍ଆରବିଭାଗରହେଡ୍ଶ୍ରୀ ଦେବଦୁତମହାନ୍ତିକହିଥିଲେ ଯେ, ଏହିକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଚାଷୀମାନଙ୍କଚାଷସମ୍ପର୍କିତସମସ୍ୟାରସମାଧାନ କରିବାସହିତସେମାନଙ୍କଉପôାଦନ ବୃଦ୍ଧିରେସହାୟକହେବ । ଉଦ୍ଘାଟନୀସମାରୋହପରେସ୍ଥାନୀୟକଳାକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସାଂସ୍କୃତିକକାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିବେଷଣକରାଯାଇଥିଲା ।

Share in top social networks!