“ଅତୁଲ୍ୟ ଭାରତ’ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଚିବଙ୍କ ଚିଠି

10923231_834146456623761_7856432610975282094_nସାରା ଦେଶର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭବର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ “ଅତୁଲ୍ୟ ଭାରତ’ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭବକୁ ସ୍ଥାନିତ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସଚିବ ଡଃ ଅରବିନ୍ଦ
କୁମାର ପାଢୀ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଚିଠି ଲେଖ# ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତିା

ଶ୍ରୀ ପାଢୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, “ଅତୁଲ୍ୟ ଭାରତ’ର ଆତ୍ମା ବୋଲି କୁହାଯାଉଥ#ବା ଓଡ଼ିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭବର ତୁଳନା ନାହିାଁ ୪୮୦ କି.ମି. ବ୍ୟାପୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ବେଳାଭୂମିର ପ୍ରମୁଖ ବେଳାଭୂମି ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରପୂର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ, ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ କଳା ସ୍ଥାପତ୍ୟର ନିଦର୍ଶନ ଐତିହାସିକ କୋଣାର୍କ, ମୁକ୍ତେଶ୍ୱର, ପୁରୀ, ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମନ୍ଦିର ଓ
ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥପତି, ଭୁବନେଶ୍ୱର-ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣତ୍ରିଭୂଜ, ରନ#ଗିରି-ଉଦୟଗିରି- ଲଳିତଗିରିର ବୌଦ୍ଧ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି, ଭିତରକନିକା, ସିମିଳିପାଳ, ନନ୍ଦନକାନନ ଓ ଚିଲିକା ପରି ଅଭୟାରଣ୍ୟ, ଆଦିବାସୀ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଲୋକନୃତ୍ୟ, ଲୋକସଙ୍ଗୀତ, ସମୃଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ହସ୍ତକଳା ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ହୋଇଥ#ବା ବେଳେ ଏସବୁକୁ
ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛିା

ଉଭୟ ମୁଦ୍ରଣ ଓ ବୈଦୁ୍ୟତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଜରିଆରେ ପ୍ରଚାର ହେଉଥ#ବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ରୋଡ୍- ସୋ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ସହ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମେଳାରେ ଓଡ଼ିଶା ସଫଳତାର ସହ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଭାବ ବିନିମୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମମାନ ହାତକୁ ନେଉଛିା

ଅଦ୍ୟାବଧ# ୩୪୪ ଗୋଟି ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥ#ବା ବେଳେ ଏକ ଟୁରିଜିମ୍ ହବ୍କ ମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛିା ଶ୍ରୀ ପାଢୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଓଡ଼ିଶାର ବୌଦ୍ଧ ଐତିହ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥ#ବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେଇ ଥ#ବା ଗବେଷକ ଏବଂ ଟୁର ଓ ଟ୍ରାଭେଲ ସଂସ୍ଥାମାନେ ଲୋକଲୋଚନ ଅନ୍ତରାଳରେ ରହିଯାଇଥ#ବା ଓଡ଼ିଶାର ଦୁର୍ଲଭ ବୌଦ୍ଧ କୀର୍ତ୍ତିରାଜିଗୁଡିକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ ରାଜସ୍ଥାନ, କେରଳ, ଗୁଜୁରାଟ ଓ ଗୋଆର
ପାରମ୍ପରିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସର୍କିଟଗୁଡିକର ବିଜ୍ଞାପନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତିା ଏ ସବୁର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶାର ମହାନ ସଂସ୍କୃତିର ପରିଚିତିକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପାଢୀ କହିଛନ୍ତିା

ନବକଳେବର ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଶ୍ରୀ ପାଢୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଜୁନ୍-ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ନବକଳେବର ପରମ୍ପରା ହେବାକୁ ଥ#ବାରୁ ପୁରୀରେ ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଊ–ର୍ ଭକ୍ତଙ୍କର ସମାଗମ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଏା ସାରା ଦେଶ ତଥା ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ବିଧାନର ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ହେବା ଜରୁରୀା ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଓ ଫଟୋ ପୂର୍ବରୁ
କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ “ଅତୁଲ୍ୟ ଭାରତ’ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ନବକଳେବରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଦେବା ପାଇଁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତିା

Share in top social networks!