ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପାରମ୍ପରିକ ହସ୍ତତନ୍ତର ସମାହାର; କଟନ ଫ୍ୟାବ୍-୨୦୧୪ ଉଦ୍ଘାଟିତ

odisha-map11ଭାରତବର୍ଷର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ଏବଂ ପୋଷାକର ବଜାର ଚାହିଦା ତଥା ଗ୍ରହକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଦର ରହିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ବସ୍ତ୍ର ସମ୍ଭାରକୁ ଏକତ୍ର ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଦିଗରେ କଟନ ଫ୍ୟାବ ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ବୋଲି ବୟନ,ହସ୍ତତନ୍ତ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମତୀ ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନୀ ଛୁରିଆ ସ୍ଥାନୀୟ ଇଡକୋ ପଡିଆ ଠାରେ କଟନ୍ ଫ୍ୟାବ୍ -୨୦୧୪ ବସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉଦଘାଟନ କରି ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ୫ମ ଥର ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ଵର ଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ,ଗୁଜୁରାଟ,ରାଜସ୍ଥାନ,ପଞ୍ଜାବ,ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ,ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ,ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ,ତାମିଲନାଡୁ,ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଓଡିଶାର ପାରମ୍ପରିକ ହସ୍ତତନ୍ତ,ରେଶମ,ସିଫନ,କ୍ରେପ୍ ଆଦି ବସ୍ତ୍ର ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି । ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଓଡିଶା ତରଫରୁ ବୟନିକା ଓ ସମ୍ବଲପୁରୀ ବସ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ନିଜନିଜର ଷ୍ଟଲ ଖୋଲିଛନ୍ତି । ବୟନ ଓ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ବିଭାଗ,ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରୟୋଜିତ ଏବଂ ଆୱଧ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଓ ଗ୍ରାମଉଦ୍ୟୋଗ ସମିତି ,ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପ୍ରତ୍ୟହ ସକାଳ ୧୦.୩୦ଘଟିକା ରୁ ରାତ୍ର ୯ ଘଟିକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲାରହିବ ଏବଂ ଆସନ୍ତା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ବୋଲି ଆୟୋଜକଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

Share in top social networks!