ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ କାଳରେ ବଦଳିବ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନର ରୂପରେଖ

MAP-1୨୦୧୫-୨୦୨୦ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଆରଟିଏଚ କମିଶନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଓଡିଶାର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭୃତ ଉନ୍ନତି ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଧାୟକ ମାନେ ନିଜ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ସପ୍ତାହରେ କେଉଁଝର ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଜି ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀଗୁଡିକର ବିକାଶ ପାଇଁ କିକି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ଓ ଭବିଷ୍ୟତରେ କି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବିଷଦ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସାହୁ,ବୋଲଗଡ-ବେଗୁନିଆ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଗଦ୍ଦେବ,ଜୟଦେବ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା,ଭୁବନେଶ୍ଵର ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକ ବିଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି,ଭୁବନେଶ୍ଵର ଉତ୍ତର ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର,ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମନୋରଞ୍ଜନ ମହାନ୍ତି,ସଂସ୍କୃତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ଦାସ,ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗର ପଦାଧିକାରୀ ବୃନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଆଲୋଚନାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସମୀକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ,ବୁଣେଇର ଦୁର୍ଗର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା,୯୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ୮୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇସାରିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦୁଲୀ ଥରେ ଜୟଦେବଙ୍କର ଏକ ସଦୃଶ୍ୟ ମୂର୍ତ୍ତି ହେବା ଏକ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି । ବାଳକାଟି ଓ ବାଲିଅନ୍ତାରୁ ଟଙ୍କପାଣି ରୋଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରୁଣା ଜଗନ୍ନାଥ ରୋଡର ୧୨କିମି ରାସ୍ତାରେ ଯେଉଁ ବାଟ ଦେଇ ଗାନ୍ଧୀ ବେବରାଇ ଯାଇଥିଲେ ସେ ରାସ୍ତା ପାଇଁ ୪୨କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ବଣାଇ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ଏହାକୁ ଗାନ୍ଧୀ ହେରିଟେଜ୍ ରାସ୍ତା ନାମରେ ନାମିତ କରାଯିବା ସହ ସେଠାରେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପଦଯାତ୍ରାର ସ୍ମାରକୀର ପ୍ରସ୍ତର ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ଵର ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ କୁମାର ମହାନ୍ତି ଚିନ୍ତାମଣିଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର,ବିଶ୍ଵକର୍ମା ମନ୍ଦିର ଓ ଭୁବନେଶ୍ଵରର ସୌଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ଆରୋପ କରିଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର ନିଜ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀର ଉନ୍ନତି ଓ ରାସ୍ତାନିର୍ମାଣ ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଠକରେ ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅର୍ଦ୍ଧାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବାକୁ ଥିବାରୁ ଏଥି ନେଇ ଭିନ୍ନ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆହୁତ ହେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

Share in top social networks!