ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖାଗରର ଗବେଷଣା ପାଇଁ ସହାୟତା

MAP-10
ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖାଗାର ସୂଚନା ଗବେଷଣା ଉପବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪୩ ଖଣ୍ଡ ପୁସ୍ତକର ସଂଯୋଗୀକରଣ,୧୦ଖଣ୍ଡ ପୁସ୍ତକର ବର୍ଗୀକରଣ କରାଯିବା ସହ ୯୪ଜଣ ଗବେଷକ ମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଗବେଷଣା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ୩୮୫ଖଣ୍ଡ ପୁସ୍ତକ ଓ ନଥିପତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏକ କମ୍ପାକ୍ଟର କ୍ରୟ କରାଯାଇ ପାଠାଗାର ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ତନ୍ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ମୁଲ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ସାଇତି ରଖାଯାଇଛି । ଏତଦବ୍ୟତୀତ ଏକ ସନଷ୍ଟୋରେଜ ଏବଂ ଏକ ଓଭର ହେଡ ସ୍କାନର ମେସିନ କ୍ରୟ କରାଯାଇ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଣୁଚିତ୍ର ବିଭଗରେ ରଖାଯାଇ କମ୍ପ୍ୟୁଟରିକରଣ ଓ ଡିଜିଟାଇଜେସନ କରାଯାଇ ଅଛି । ଉକ୍ତ ମାସରେ ରାଜସ୍ୱ ବାବଦକୁ ମୋଟ ଟ.୯୨୪.୦୦ ମାତ୍ର ଆଦାୟ କରଯାଇଥିଲା । ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୫ଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ଖଣ୍ଡର ସଂଯୋଗୀକରଣ ୧୦୩ଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ଖଣ୍ଡ ଓ ୫୦ଟି ରାକର ସଫାଇ ଓ ସଜାଡି ରଖିବା ୧୧ଗୋଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ଖଣ୍ଡ,୧୦ଖଣ୍ଡ ଫାଇଲୋ ୩୫ଗୋଟି ମୁକ୍ତ ନଥିର ଜେରକ୍ସ ରଖାଯିବା ସହ ୩୪୧ ଖଣ୍ଡ ଦୈନିକ ସମ୍ବାଦପତ୍ରର ରୋଜନାମାଙ୍କନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏବଂ ୧୦ଟି ଫାଇଲର ସିଲାଇ କରଯାଇଥିଲା । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଗବେଷଣା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ୭୦ଗୋଟି ଗ୍ରନ୍ଥ ଖଣ୍ଡ,୩୮ଟି ଫାଇଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଉକ୍ତ ମାସରେ ସମବଲପୁରଠାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ଅଭିଲେଖାଗାର ଦ୍ଵାରା ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖଗାର ରୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିବା ଜେରକ୍ସ ନଥିର ସଫାଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ସହ ତିନି ଜଣ ଗବେଷକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଗବେଷଣା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତୀୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁସ୍ତକ ଓନଥି ଦିଆଯାଇଥିଲା ବୋଲି ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଅଭିଲେଖାଗାର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ।

Share in top social networks!