ଜାତିସଂଘ ଦ୍ଵାରା ଓଡିଶା ସରକାର ସମ୍ମାନିତ ; ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

46589
ଗତ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସଂଘଟିତ ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟାର ସଫଳ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଆଜି ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରିଛି । ଜାତିସଂଘର ମହାସଚିବ ଙ୍କ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିନିଧି (ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହ୍ରାସ) ମିସ୍ ମାର୍ଗାରେଟା ୱାହଲଷ୍ଟ୍ରମ ଆଜି ସଚିବାଳୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରବତ୍ତ ପ୍ରଶଂସାପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସମ୍ମାନିତ ହେବାରେ ଭାରତ(ଓଡିଶା) ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ । ସଚିବାଳୟର ତୃତୀୟ ମହଲା ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଏହାକୁ ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଓଡିଶାର ଜନସାଧାରଣ,ଲୋକପ୍ରତିନିଧି ଓ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ରାଜ୍ୟସରକାର ଫାଇଲିନ୍ ବାତ୍ୟାର ସଫଳ ମୁକାବେଲା କରି ପାରିଥିଲେ । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ତଥା ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବେଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ACTION plan ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଏ ପୁରସ୍କାର ସମସ୍ତଙ୍କ ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ସ୍ଵୀକୃତୀ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ସହିତ ଜାତିସଂଘ କୁ ଏଥିପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ମିସ୍ ୱାହଲଷ୍ଟ୍ରମ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପର ଉଚ୍ଚପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହିତ ୨୦୧୫ ରେ ଜାତିସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଶ୍ଵ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଜଣାଇଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ର ସଦସ୍ୟ ବୃନ୍ଦ ଙ୍କ ସମେତ ବରିଷ୍ଠ ପଦାଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ରାଜସ୍ୱ ଓ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ଶାସନ ସଚିବ ଡଃ ତାରାଦତ୍ତ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ଫାଇଲିନ୍ ର ମୁକାବେଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଭିଡିଓ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଥିଲେ ।

Share in top social networks!